• BIST 109.754
 • Altın 156,091
 • Dolar 3,8568
 • Euro 4,5510

  Şaka gibi

  15.05.2009 14:28
  Akman’dan önce Baykal’ın mal varlığı araştırılacak
  Şaka gibi
  Şaka gibi Şaka gibi Şaka gibi

  Deniz Feneri e.V. davasında yolsuzlukla suçlanan RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7"nin sahibi Zekeriya Karaman"ın mal varlığına ilişkin araştırma başlatılmıştı. Bu araştırma hâlâ sonuçlanmadı. Ama Türkiye"deki Deniz Feneri"nin Baykal ve CHP"ye açtığı davanın ilk celsesinde Baykal"ın mal varlığının araştırılması kararı çıktı.

  Almanya"daki Deniz Feneri e.V."nin Türkiye uzantılarına ilişkin Ankara"da yürütülen soruşturmada, RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman gibi isimlerin ekonomik ve sosyal durumlarına ilişkin araştırma, uzun süreye rağmen sonuçlanmadı
  Akman"a kaplumbağa hızı

  Almanya"da 18 Eylül 2008"de sonuçlanan yargılamanın ardından 8 Eylül 2008"de İşçi Partisi"nin suç duyurusu üzerine dosya Türkiye"de de soruşturma açılmasının yolu açılmıştı. İstenen dosyalar ise tam 170 gün sonra 24 Şubat 2009"da Ankara"ya ulaşabilmişti. O günden bu yana dosyanın tercümesi yapılırken, suç duyurusunda adı geçen Akman ve Karaman"ın da aralarında bulunduğu kişilerin ekonomik ve sosyal durumlarıyla ilgili MASAK (Mali Suçlar Araştırma Kurulu), SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) gibi yerlerden yanıt henüz ulaşmadı
  Bu soruşturmanın dışında adli yardımlaşma kapsamında Almanya, Deniz Feneri e.V. İle ilgili ikinci bir soruşturmada yine aralarında Akman ve Karaman"ın da bulunduğu 16 kişi hakkında bilgi talebiyle bir dosya daha gönderdi. Bu dosyada da şirket ortaklıkları, parmak izleri, mal varlıkları gibi konularda bilgi istendi. Ancak bu dosyayla ilgili de bir işlem gerçekleştirilmedi.

  Baykal"a tek celsede karar

  Bu süreçte CHP Genel Başkanı Baykal ve partisi hakkında, yaptığı açıklamalarda Almanya"daki Deniz Feneri e.V. ile Türkiye"deki Deniz Feneri Derneği"ni ilişkilendirdiği iddiasıyla 1 milyon TL tazminat istemli dava açıldı. Ankara 2"nci Asliye Hukuk Mahkemesi"ndeki duruşmada CHP ve Baykal"ın avukatı Ahmet Çörtoğlu sunduğu dilekçede, Baykal ve parti yöneticilerinin kamu yararı gözeterek, Deniz Feneri e.V. hakkında Almanya"da açılan davanın iddianamesi, dosya içindeki resmi belgeler ve kesinleşen gerekçeli mahkeme kararına dayanarak açıklamalarda bulunduklarını söyledi. Dilekçede, “Davacı, Almanya Deniz Feneri e.V. için söylenen sözleri, açıklanan görüşleri, kamuoyunu aydınlatma amaçlı verilen bilgileri tamamıyla kendisine söylenmiş gibi üzerine almakta ve kendisini Almanya Deniz Fenerinin yerine koyarak, onunla özdeşleşerek cevap vermektedir” denildi.

  Türkiye"dekiyle ortak reklam

  Almanya"daki Deniz Feneri e.V."nin, davacı dernekle eş zamanlı kurulduğu ve 1999"da faaliyete geçtiği belirtilen dilekçede, şu görüşler savunuldu: “Tüm tanıtımlar ve reklamları Türkiye"deki Deniz Feneri gibi Kanal 7"den yayınlanmış, ortak reklam spotları kullanılmıştır. Dahası, logosu ve ismi Türkiye"deki Deniz Feneri ile aynıdır. Türkiye"deki dernek, isim hakkıyla ilgili Almanya"daki derneğe karşı hiçbir işlem yapmamıştır. Vatandaşların kafasında kargaşa varsa bu isim ve markayla ilgili bir sorundur. Almanya"daki dernek için söylenen sözlerin, Türkiye"deki Deniz Fenerini çağrıştırmasından Baykal ve CHP sorumlu değildir. Almanya"daki dava sonucunda, asıl suçlularınTürkiye"de olduğu, yardım için toplanan paraların Türkiye"ye aktarıldığının tespit edilmesi üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca da soruşturma başlatılmıştır”

  Polis Baykal"ın evine gidecek

  Tarafların sosyal ve ekonomik durumlarının araştırılması için müzekkere yazılması için süre verilmesi karar verilerek duruşma ertelendi. Müzekkere yazıldıktan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Baykal"ın ekonomik ve sosyal durumunu araştırmak için ikametgahının bulunduğu yerdeki karakola yazı yazacak. Polis, Baykal"a giderek ekonomik ve sosyal durumuyla ilgili sorular soracak. Bu sorular “eğitim, meslek, aylık gelir, oturduğu evin kendisine ait olup olmadığı, üzerine kayıtlı taşınmazlar ve banka hesaplarını” kapsayacak. Baykal, dilerse bu sorulara yazılı yanıt vereceğini de bildirebilecek.

  Mal varlığı niçin araştırılacak?

  Tazminat davalarında davacı ve davalıların ekonomik ve sosyal durumlarının araştırılması bütün davalarda uygulanan bir usul kuralı olarak yerleşmiş durumda. Bunun iki temel nedeni var: İlki, davalının haksız bulunup tazminata mahkum edilmesi halinde hakkaniyete uygun bir tazminata mahkum edilmesini sağlamak. Yoksul bir kişinin mahkum olacağı tazminat ile zengin birinin mahkum olacağı tazminat “hakkaniyet” ilkesi gereği aynı olmuyor. Davacının ekonomik-sosyal durumunun araştırılması ise bu tür tazminat davalarının bir zenginleşme aracı olarak kullanılmasının önüne geçilmesi için araştırılıyor.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim