Antalya’da, Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu olarak hazırladığı belgeyle tam 42 yıl boyunca kamu ve özel projelerde mimar ve şantiye şefi olarak görev yapan Avni Tekinaslan’ın yakayı nasıl ele verdiğinin detaylarına ulaşıldı.

Antalya’da sahte mezuniyet geçici belgesi hazırlayıp kendisini Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1980 yılı mezunu olarak tanıtan Avni Tekinaslan, neredeyse yarım asır boyunca hayatını bu meslekten kazanmış.

Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre, aralarında önemli restorasyonların da olduğu birçok mimari projede görev alan çakma mimar şöyle konuştu:

"AİLEM BİLE BİLMİYOR"

"KULLANILDIM VE BİR KENARA ATILDIM"

"NASIL BULDUM HATIRLAMIYORUM"

“Sahte evrakı nasıl düzenlediniz?” sorusunu da yanıtlayan Tekinaslan, “Uzun süre geçti. Evrakı nereden buldum, nasıl yaptım hatırlamıyorum. Zaten bunun bir önemi de kalmadı. Rezil rüsva oldum. İnsanlara ne diyeceğimi bilmiyorum. Çok pişmanım” dedi.

İTİRAF ETTİREN CÜMLE

2022 Aralık'ta Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bir ihbar yapıldı. İhbarda Tekinaslan’ın diplomasının olmadığı bildirildi. CİMER konuyu aynı gün Antalya Valiliği’ne iletti. Tekinaslan’ın özlük dosyası raftan indirilip incelemeye alındı. Görevli memur, dosyada diploma yerine mezuniyet geçici belgesi bulunması ve bazı yazıların çok silik olmasından şüphelendi. Telefonla ulaşılan Tekinaslan, belgede noter onayı olduğunu savundu. Dosya rafa kalktı.

Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre, durumdan kuşkulanan aynı memur Tekinaslan’ı bir kez daha arayıp “Doğru söyleyin, Gazi Üniversitesi ile iletişime geçeriz” dedi. Tekinaslan da diplomanın sahte olduğunu kabul etti ve “Beni yakmayın” dedi.

AYDIN'DA SORUŞTURMA

Tekinarslan'ın Aydın Sultanhisar'daki Kavaklı Camisi'nin restorasyonunu da aldığı ortaya çıktı. Aydın Valiliği de inceleme başlattı. Sahte Mimar dün camide inceleme yaparken görüldü.

İKİNCİ MİMAR DA İNCELENİYOR

Tekinarslan'ın itirafı üzerine mezuniyet geçici belgesi Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı’na gönderildi. İlk incelemede belgenin sahte olduğu tespit edildi. Antalya Valiliği, başsavcılığa suç duyurusunda bulundu. Antalya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin, “Gerekli soruşturmayı yapıp savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Artık konu Gazi Üniversitesi ile savcılık arasında” dedi. Soruşturma kapsamında bir başka mimara ait diplomada da mezuniyet tarihi bulunmadığı tespit edildi. Bu kişiyle ilgili de inceleme başlatıldı.