İstanbul Beşiktaş'ta sağlık kuruluşu statüsünde bulunmadığı halde işyerinde sağlık beyanlarında bulunarak hizmet verdiği belirlenen kişiyle ilgili inceleme başlatıldı. Türkiye Fizyoterapistler Derneği'nin, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne ihbarı sonucunda yapılan incelemede işyerinin, fizyoterapistlerin alanında olması gereken faaliyetleri yürüttüğü tespit edildi. 

3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Ayrıca incelemelerde işletmenin henüz ruhsatının alınmadığı ve Rukiye Y.'nin diplomasının bulunmadığı belirlendi. Rukiye Y. hakkında iddianame düzenlendi. Rukiye Y., 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. 

Öte yandan Bursa'da yaşayan 35 yaşındaki adam sosyal medyada kendini fizyoterapist olarak tanıtan G.K.'ya gitti. 2020'nin Kasım ayında G.K.'nın İstanbul Kadıköy'deki muayenehanesine giden Rahman E., bir hafta arayla 4 seans aldı. Her seans için 600 lira ödedi. Sabah'tan Arzu Kaya'nın haberine göre, yurtdışında eğitim aldığını söyleyen G.K., Rahman E.'nin belini çekti.

BELDEN AŞAĞISI TUTMAZ OLDU

Bu sırada fıtığı patlayan adamın fıtık içindeki sıvı omurilik sinirlerine baskı yaptı. Bursa'ya dönen Rahman E.'nin belden aşağısı tutmaz oldu. Apar topar ameliyat olan Rahman E., ameliyata rağmen sağlığına kavuşamadı.İfadesi alınan G.K. ise Uzakdoğu'da masaj eğitimi aldığını ve terapistlik yaptığını, uygulamalar sonucu çok sayıda kişinin rahata erdiğini söyleyerek suçlamayı reddetti. Tedavi merkezini kapattığı belirtilen G.K.'nın tedavi yetkisinin bulunmadığı belirlendi. Diploması olmadığı halde hasta tedavi eden G.K. için 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Atakan Irmak / Sabah