EPDK Başkanı Yılmaz: Deprem bölgesinde akaryakıt temininde kısıtlama yok EPDK Başkanı Yılmaz: Deprem bölgesinde akaryakıt temininde kısıtlama yok
İzmir'de Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli hemşire K.Ü. ile uzman doktor Ç.Y., ağustos ayında, hastanede görevli hemşire R.K.'nın, Covid- 19 aşısı olmayanlara olmuş gibi sahte aşı kartı düzenlediği iddiasıyla ihbarda bulundu. Gözaltına alınan R.K., polisteki işlemlerinin ardından tutuklandı, yaklaşık 2 ay sonra da tahliye edildi. Hazırlanan iddianamede R.K.'nın, 11 Ağustos 2021'de aşı yapmadığı kişiyi sistemde 'aşı yapılmış' gibi gösterdiği ve bu yöntemle para tahsil ettiği yer aldı. R.K.'nın, sahte aşı kartı konusunda WhatsApp grubu kurduğu ve 13 kişiyle bu iş için anlaşmaya vardığı da iddianamede yer aldı. Toplanan deliller ve alınan ifadeler ışığında savcı, R.K. hakkında 13 kez 'rüşvet almak', 7 kez 'bilişim sistemine hukuka aykırı veri yerleştirme ve sistemdeki verileri değiştirme' ve 8 kez de 'kamu malına zarar verme' suçlarından toplam 241 yıl 6 aya kadar hapis cezası istedi. Diğer 13 sanık için ise 'rüşvet vermek', 'bilişim sistemine hukuka aykırı veri yerleştirme, sistemdeki verileri değiştirme' ve 'kamu malına zarar verme' gibi suçlardan ceza verilmesi talep edildi.

AVUKATLAR SON SAVUNMALARINI YAPTI

İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan sanıklar, haklarındaki suçlamaları reddetti. Sanıklar, R.K. ile 'hacamat' yapması için WhatsApp grubu kurduklarını söyledi. Sanıklar hakkında açıklanan esas hakkında mütalaada R.K. hakkında 'sistemi engelleme ve görevi kötüye kullanma' ile 'mala zarar verme' suçundan da toplam 2 yıl 8 ay, diğer sanıklara da 1 yıl 4 ay ile 1 yıl 9 ay arasında hapis cezası talebinde bulundu.