• BIST 107.212
 • Altın 151,535
 • Dolar 3,6828
 • Euro 4,3280

  Şahin'e istifa çağrısı

  24.02.2009 08:23
  CHP ve MHP Şahin’i istifaya davet etti
  Şahine istifa çağrısı
  Şahin'e istifa çağrısı Şahin'e istifa çağrısı Şahin'e istifa çağrısı

  "Hükümetle uyumlu çalışacak yerel yöneticiler seçmek gerekiyor" diyen Adalet Bakanı Şahin"e tepki gösteren Baykal, "Özal da gitmeye başlayınca tehdit ediyordu" dedi. CHP ve MHP Şahin hakkında önerge verdi

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin"in “Hükümetimizle kavga eden, zıtlaşan yerel yönetimler, her projelerini Ankara"dan geçiremiyor. Bizimle uyumlu çalışacak yerel yöneticileri seçmemiz gerekiyor” sözlerinin, AKP"nin girdiği paniğin göstergesi olduğunu belirtti. Baykal, “Korktular, telaşlandılar. Özal da gitmeye başlayınca bu tehditleri yapıyordu” dedi. TBMM Başkanlığı"na art arda soru önergeleri veren CHP ve MHP, Şahin"i istifaya davet etti.

  Baykal: Telaşlandılar
  Bir grup gazeteciyle sohbetinde Şahin"in Antalya"daki açıklamalarını değerlendiren Baykal, “Onlar böyle bir kaygıyı yaygınlaştırmak istiyorlar. Bunun için söylüyorlar bunları, içine girdikleri paniği yansıtıyor” diye konuştu. AKP"lilerin artık demokrasi ve demokratik sorumluluk dışı sözler söylemeye başladığını kaydeden Baykal, “Hukuk dışına kaymaya, tehdit etmeye başladılar. Hatırlarsanız, Turgut Özal da bu tehditleri yapmaya başladığı zaman gitmeye başlamıştı. Gitmeye başlayınca bu tehditleri yapıyordu. Bunu yansıtır bu sözler. Ayrıca, gerçekten milletin yüreğine korku salmak istiyorlar. Seçmeni korkutmak istiyorlar” dedi.
  CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay da gazetecilerin soruları üzerine, şunları söyledi:
  “Bakan "uyum"dan neyi kastediyor bilmiyorum tabii, ama Sayın Bakan"ın uyumlu olduğu belediye başkanını siz çok iyi biliyorsunuz: İhaleye fesat karıştırma, tehdit, adam yaralama ve yağma suçlarını işlediği gerekçesiyle tutuklanan Tuzla Akfırat Belediye Başkanı, Bakan"la en uyumlu belediye başkanıdır.”
  CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü ve CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM Başkanlığı"na ayrı ayrı soru önergesi sundu. Güner ve Köse, önergelerinde, Şahin"e istifa etmeyi düşünüp düşünmediklerini sordu.

  "Tehdit ve şantaj"
  “Adalet Bakanı"na yakıştıramıyorum. Yüz karası bir durumla karşı karşıyayız” ifadesini kullanan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, şunları söyledi:
  “Baskı, tehdit, şantaj ve rüşvetle bu seçimlerde, seçmen takdirini etkilemek istemektedirler. Bu bizatihi demokrasi suçudur, ayıbıdır. Görüldüğü gibi hükümet, elindeki imkânları, basını, işadamlarını, sivil toplum örgütlerini, vatandaşları, herkesi tehdit etmek amacıyla kullanmaktadır. Şantaj yapmakta, baskı uygulamaktadır. Böyle demokrasi, böyle seçim olmaz.”

  Canikli, Şahin"i savundu
  Bu arada AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Şahin"in sözlerine sahip çıktı. Canikli, “Merkezi yönetim, projenin gerçekçi, katkı sağlayıcı olmadığı şeklinde bir kanaata sahipse onun finansmanına katkı sağlamakta elbette gönülsüz davranır” dedi.

  ŞAHİN"DEN SAVUNMA:
  "Hükümetle diyaloğu olanı seçin" dedim
  Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “AKP"li olmayan belediyelere iş yaptırmayız” şeklinde yorumlanan sözleriyle ilgili olarak, Antalyalılara merkezi hükümetle diyaloğu olan bir belediye başkanını seçmeleri çağrısında bulunduğunu söyledi. Şahin, “Antalya milletvekiliyim, bakanım. Biri hariç, diğer partilere sahip belediye başkanlarıyla tanışma fırsatı bulamadım. Ben bakanım, ilçesine gidiyorum, ilçe belediye başkanı beni karşılamaya bile gelmiyor” dedi.
  Şahin, Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries ve beraberindeki heyetle dün Ortaköy"deki Four Seasons Otel"de basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Deniz Feneri e.V. soruları üzerine Şahin şöyle konuştu: “Almanya"da görülen ve karara bağlanmış olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı"nın istediği o dava dosyası, sanıyorum bu (dün) gece ülkemize ulaşmış olacak. Akşam saatlerinde bir kurye ile Dışişleri Bakanlığı"na gelir. Yarın (bugün) sabah da Adalet Bakanlığı olarak biz temin ederiz. Yarın büyük bir ihtimalle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı"na o dosyayı intikal ettiririz.”

  Kılıçdaroğlu: Bir çirkinliğe imza attı
  CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanı Şahin"in önceki gün Antalya"da yaptığı açıklamalar ile yolsuzluktan tutuklanan eski AKP"li Akfırat Belediye Başkanı Hilmi Yıldız"a arsa alımı için vekâlet vermesini eleştirerek, “Utanılacak bir tablo. Bir Adalet Bakanı bundan utanmayıp da, kalkıp "seçimi alacaklar, seçimi alırlarsa biz para göndermeyiz" diyorsa bu da ikinci bir utanç tablosudur. Sayın Mehmet Ali Şahin, o koltuğundan derhal ayrılmalıdır. Sayın Şahin, Türk demokrasi tarihinde bir çirkinliğe imza atmıştır” dedi.

  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim