banner83

Yemek yaparken mutlaka...

Biliminsanları meme kanserinden korunmak için alınması gereken önlemleri açıkladı.

Yemek yaparken mutlaka...
banner94
banner26

Soluduğumuz egzoz dumanı ya da temizlik ürünleri kansere neden olan etkili 17 kimyasal maddeden sadece ikisi.

ABD merkezli Environmental Health Perspectives (Çevresel Sağlık Perspektifi) dergisinde yayımlanan bir makalede, meme kanserine karşı alınması gereken 7 önlem sıralandı. Biliminsanlarının fareler üzerinde yürüttüğü araştırmalara göre, meme kanserinden korunmak için uzak durulması gereken 17 kimyasal bulunuyor. Bu maddeler arasında, benzin, dizel ve diğer araç yakıtları, yangın geciktiriciler, leke tutmayan kumaşlar, boya sökücüler, içme suyunda kullanılan dezenfekte edici yan ürünler yer alıyor. 

TEMİZLİK ÜRÜNLERİNE DİKKAT

Uzmanlar, meme kanserinin en önemli tetikleyicilerinden olan benzen ve bütadien maddelerinin özellikle egzozlardan ve tütün mamüllerinden yayıldığına dikkat çekiyor. Temizlik ürünlerinde kullanılan çözücülerden metilen klorür, hormon terapisinde kullanılan bazı farmakolojik maddeler, straforlarda ve sigarada da bulunan stiren ise diğer dikkat edilmesi gerekenler. Bu kimyasallara maruz kalmamak için işte öneriler:

1- Egzoz dumanından uzak durun, gereksiz araba yolculuğu yapmayın, elektrikli çim biçme, dal budama ve gübreleme makineleri kullanın.
2- Yemek pişirirken mutlaka aspiratör kullanın; yanmış veya mangalda yapılmış gıda tüketimini azaltın.
3- Mobilya alırken poliüretan köpüğü maddesinin kullanılmamış olmasına dikkat edin, satıcıdan yangın geciktirici madde kullanılmayan mobilya isteyin.
4- Her türlü leke tutmayan halı, mobilya ve kumaştan uzak durun.
5- Kuru temizlemecinizin perkloroetilen (PERC) maddesi ve diğer çözücülerden kullanmadığından emin olun. Mümkünse giysilerinizi yıkayarak temizleyin.
6- Su arıtma makinanızın yekpare karbondan yapılmış olmasına özen gösterin.
7- Ayakkabılarınızı sokak kapısının önünde çıkararak da kimyasalları evinizden uzak tutabilirsiniz. Evinizi HEPA filtresine sahip bir süpürgeyle temizleyin, mutlaka ıslak bez ve paspas kullanın.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 09:20

banner102