banner339
banner313

Uyku sırasında bacaklara neden kramp girer?

Sabahın erken saatlerinde çalan bir alarmdan daha kötü bir şey varsa, o da gecenin bir yarısı bacaktaki bir kramp (genellikle baldırınızdan ya da ayağınızdan yukarıya doğru görülen bir kas kasılması) ile uyanmaktır.

Uyku sırasında bacaklara neden kramp girer?
banner401
banner427

İlk birkaç dakika ya da saniye içerisinde oldukça acı verici olabilirken, uyku sırasında görülen bacak krampları aslında endişe edilecek bir şey değildir. 50 yaşını geçmiş insanlarda daha sık görülen bu durumu gençler ve çocuklar da yaşayabilir. Ancak uyku sırasında meydana gelen bacak krampları kadınlarda, özellikle de hamile kadınlarda daha sık görülür.

Tam mekanizması bilinmese de, kas yorgunluğu ya da sinir fonksiyonu bozukluğundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Diğer muhtemel sebepler ise; uzun süre gerilmiş halde ya da yanlış pozisyonda oturmak, kaslara aşırı baskı, beton zemin üzerinde çalışmak ve/veya ayakta durmak ya da dehidrasyondur.

Kaslara giden kanda ani azalmalar oluşu da bir krampa sebep olabilir, hatta uyku pozisyonumuz bile kramp sebebi olabilir.

İnsanlar genellikle ayakları ve dizleri bükerek saatlerce başka bir pozisyona geçmeden yanları üzerine kıvrılıp uyurlar bu durum da kasların kasılmasına sebep olabilir.

Bir başka ihtimal ise, yaşlanmayla meydana gelen tendonlardaki doğal kısalmalardır. Eğer ki bu bağ dokular çok kısa kalırsa, bu tendonlara bağlı kasların kasılmasına sebep olur –yaşlı insanlar bu yüzden sıklıkla kas kasılması deneyimler.

Hamile kadınlar da gece kramplarından muzdariplerdir ve bunun sebebi de bacak kaslarında gerilmeye sebep olan fazladan ağırlıktır.
Bir diğer ihtimal ise; uterus (rahim) genişlemesi sonucu bacaklardan kalbe giden kan damarlarında baskı oluşması olabilir.

Ancak, “ikincil” olarak tanımlayabileceğimiz; hassas ilaç tedavisinin yan etkileri (statinler, beta agonistler) ya da alkol bağımlılığı, Parkinson hastalığı, nöromüsküler hastalıklar, diyabet gibi iç salgı bezi hastalıklarının da sebep olabileceği bacak krampları görülebilir.

Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Elbetteki birçok sebebi olduğuna göre; kas kasılmasını aniden durduracak herkese özgü bir yöntem yok ve dahası her kramp birbirinden farklıdır. Ancak krampı biraz hafifletecek bazı yöntemler mevcut:
Kasılan kası esnetin ya da gerin (genellikle krampın etkisini geçirecek en etkili yoldur)
Ellerinizle kasa hafif masaj uygulayın.
Kramp giren bacağınızı hafifçe sallayın
Sıcak bir duş alın ya da banyo yapın.
Etkilenen bölgeye buz şoku uygulayın.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 18:18
banner218