banner339
banner391
banner274

Sedef hastalığı bulaşıcı değil!

Dünyada yaklaşık 125 milyon insan sedef hastalığıyla mücadele ediyor. Son dört yılda iki kat artış gösteren hastalık hakkında yanlış bilinenler ise hastaların sosyal hayatını olumsuz etkiliyor.

banner362
Sedef hastalığı bulaşıcı değil!
banner385

Bir deri sorunu olarak bilinen sedef hastalığıaslında kronik bir bağışıklık sistemi hastalığı. Sedef hastalığı belirtileri yalnız deriyle sınırlı değil. Hastaların yüzde 60’ı yılın ortalama 26 günü hastalığı nedeni ile işe gidemiyor.

Ekvator çizgisinden uzaklaştıkça sedefin görülme oranı artıyor. Herhangi bir yaşta görülebilse de; 30-39 ve 50-69 yaşları arasında hastalık pik yapıyor. Dünyada yaklaşık 125 milyon psoriasis hastası olduğu tahmin ediliyor.

Sedef (psoriasis) hastalığı sosyal izolasyona yol açan “damgalama” sonucu psikolojik sorunlara neden oluyor.

ÜLKEMİZDE BİR MİLYONDAN FAZLA KİŞİYİ ETKİLİYOR

Psoriasis Derneği, 29 Ekim Dünya Sedef Günü öncesinde İstanbul’de bir basın toplantısı düzenlendi. 

Toplantıda hasta gözünden sedef hastalığı değerlendirilirken, güncel tedavi yöntemleri hakkında bilgi verildi. Toplumda yanlış algı nedeni ile hasta ve hasta yakınlarının yaşadıkları sosyolojik ve psikolojik sorunlar gündeme getirildiği toplantıda, özellikle sedef hastalığının bulaşıcı olmadığına dikkat çekildi. 

Psoriasis Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Gürer, ülkemizdeki hasta sayılarına ve hastaların yaşadıkları psikolojik sorunlarına dikkat çekti. 

Sedef hastalarının sosyal hayatını etkileyen en büyük sorunun, sedef hastalığının bulaşıcı zannedilmesi olduğunu aktaran Prof. Gürer, “Mayıs 2014’de Stockholm’de düzenlenen 67. Dünya Sağlık Örgütü toplantısında sedef hastalığı bulaşıcı olmayan bir hastalık olarak kabul edilmiştir. Sedef hastalığı, hastaların fiziksel olarak yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda sosyal yaşamlarında da birçok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Gündelik ve iş hayatlarında çevrelerindeki insanlar ve hatta kimi zaman aileleri tarafından dışlanan ve ‘damgalanma’ sorunu yaşayan sedef hastaları psikolojik olarak büyük sorunlarla karşılaşmaktadır’’ dedi.

BULAŞICI DEĞİL, İLAÇLARLA KONTROL ALTINA ALINABİLİR

Sedef hastalığının nedeninin kesin olarak bilinmediğini belirten Celal Bayar Üniversitesi’ndenProf. Dr. Serap Öztürkcan da “Ancak bağışıklık sisteminin normal çalışmamasıyla ilgili olduğu bilinmektedir. Tetikleyici faktörler arasında fiziksel travma, stres, enfeksiyonlar ve ilaçlar yer alır. Hastalık, dermatologlar tarafından uygulanacak uygun tedaviler ile kontrol altına alınabilmektedir’’ diye konuştu.

UYGUN TEDAVİ YÖNTEMLERİ HASTANIN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Karadeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Savaş Yaylı, tedavide topikal tedavilere göre konforu çok daha iyi olan, tablet, injeksiyon veya infüzyon şeklindeki çok daha etkili sistemik ilaçlar kullanıldığını söylerken, Türkiye Sedef Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Yıldırım da, hastaların mücadele etmeleri gerektiğini vurguladı, “Sedefi tanımak ve onunla yaşamak zor ama onunla baş etmek zorundayız” dedi. 

Pspriasis Derneği ve Sedef Hastaları Dayanışma Derneği işbirliğinde Janssen’in koşulsuz katkılarıyla hastalığın bilinirliği konusunda gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Sedef Hastaları Dayanışma Derneği üyeleri ile 6 ünlü bir dergi için poz verdi ve hastalıkla ilgili mesajlarını paylaştı. 

Çekimlere katılan yazar ve Yaşam Atölyesi’ nin Kurucusu Aret Vartanyan basın toplantısında söz alarak; “Bu çekimler vasıtası ile sedef hastalığı hakkında detaylı bilgi sahibi oldum, hastaların yaşadığı toplumsal sorunları dinledim. Hepimize önemli görevler düşüyor, bilmeliyiz ki; sedef bulaşıcı değil” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 15:54
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k