banner83

Kanser belirtisi olabilir

Kulak ağrısının kanser belirtisi olabileceği ve hafife alınmaması gerektiği açıklandı.

Kanser belirtisi olabilir
banner94
banner26

Kulak ağrılarının psikolojik sorunlara dayandırılmasının yanlış olduğu ve konuyu uzman hekimlerce değerlendirilmesi gerektiği belirlendi.

Burun, Boğaz Hastalıkları (KBB) ve Baş-Boyun) Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Karaman, orta yaş üstündeki bireylerde görülen kulak ağrılarının geniz, gırtlak ve yutak kanseri belirtisi olabileceğini söyledi.

Kulak ağrılarının birçok nedeni olabileceğine dikkat çeken Karaman, "Orta kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolunun iltihabı, kulak kiri, yüksek gürültü, kimyasal yanıklar, kulak travması, dış ve orta kulak tümörleri, kulak ağrılarının en sık sebepleridir. Bu yüzden ağrıları psikolojik olarak değerlendirmekten kaçınmalı, ağrıların sebepleri uzman hekimlerce yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkarılmalıdır" diye konuştu.

Karaman, kulak ağrısı şikayeti olan orta yaş üstü bireylerin mutlaka hekimlere başvurması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Orta yaş kişilerdeki kulak ağrıları geniz, gırtlak, yutak ve özellikle alt yutak kanseri belirtisi olabilir. Bu sebeple ayrıntılı hikaye, endoskopik bakı ile geniz, gırtlak, yutak ve alt yutak gibi muayenesi zor bölgeleri de içeren detaylı kulak burun boğaz tetkikleri tanıya yardımcı olur. Tüm bu sebeplerden dolayı kulak ağrısı olan hastaların muhakkak kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmesi zorunludur."
 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 21:17

banner102