banner116
banner92

Gıda zehirlenmesine dikkat

Havaların ısınması bakterilerin kolay üremesine dolayısıyla gıdaların çabuk ısınmasına yol açıyor.

Gıda zehirlenmesine dikkat
banner94
banner26

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel yaptığı açıklamada, “sıcak ortamlarda çok kolay üreyebilen bakteriler gıda zehirlenmelerine sebep oluyor. Özellikle et, süt ürünleri ve hazır yemek gibi gıdaların uygun ortamlarda muhafaza edilmediği takdirde risk oluşturabilecek ve böyle bir olumsuzluğun yaşanmaması için vatandaşların dikkatli olması gerektiğini” belirtti.

Buzdolabında muhafaza edilmesi gereken ürünleri alışverişin sonuna bırakılması gerektiğini kaydeden Temel, eğer bu ürünler hemen kullanılmayacaksa alışveriş sonunda zaman kaybetmeden buzdolabına konması gerektiğini söyledi.

DENETİMLER ARTTIRILDI

Temel, “Bu dönemde özellikle sıcaklıkla çabuk bozulan gıda üreten ve satışa sunan işletmeler üzerinde denetimlerimizi artırdık. Tüketicilerden de bazı taleplerimiz var. Özellikle etiketsiz, üretim izni olmayan ürünleri almasınlar. Marketlerde ürünün, üzerindeki muhafaza şartlarına uygun muhafaza edilip edilmediğine baksınlar. Sokak sütleri bu mevsimde özellikle büyük risk oluşturuyor. Bu sütleri kesinlikle kullanmasınlar” uyarısında bulundu.

174 ALO GIDA HATTI ARANMALI

Olası gıda zehirlenmelerinde 174 ALO Gıda Hattı’nın yanı sıra il ve ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerine ihbarda bulunulması gerektiğini kaydeden Temel, zehirlenme belirtilerinin, gıda tüketiminin ardından en geç 6 saat içerisinde başlayacağını belirterek, “174 ALO Gıda Hattı’nda zehirlenme ihbarlarına öncelik verilir. Zehirlenme ihbarında bulunulduğu zaman aynı gün içerisinde denetim gerçekleştirilir. Hazır yemek satan firma ve lokantaların, sattıkları yemeklerden birer örnekleri 72 saat saklama zorunluluğu var. Yani zehirlenme şüphesi yaşayan vatandaşlarımız 72 saat içerisinde 174 ALO Gıda Hattı’na ihbarda bulunabilir. Böyle bir ihbar yapıldığı takdirde aynı gün içerisinde numune alır ve analizini gerçekleştiririz. Analiz sonucuna göre gerekli yaptırımları uygularız. Zehirlenme şüphesinin doğru olması durumunda da o işletmeyi, insan sağlığını tehlikeye atmak suçundan Cumhuriyet Savcılığı’na ihbar ederiz. İşletmelerin numune örneği saklamaması durumunda da gerekli yaptırımları uygularız. Bu ne sebeple vatandaşlarımız şüphelendikleri durumda vakit kaybetmeden 174 ALO Gıda Hattı, ile İl veya İlçe Müdürlüklerimize ihbarda bulunabilirler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 21:36
banner118