banner339
banner274

GDO'lu bebek mamaları toplatıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "GDO tespit edilen bebek mamaları" ile ilgili, hiçbir şekilde GDO'lu ürüne toleransları olmadığını söyledi.

GDO'lu bebek mamaları toplatıldı
banner401
banner427

Konya'da bir açılışa katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milupa Aptamil'in bazı bebek mamalarının toplatıldığı yönündeki haberlerle ilgili soru üzerine; Türkiye'de bebek mamalarında ve insan gıdalarında, insanların tükettiği hiçbir gıdada GDO'ya hiçbir şekilde izin vermediklerini belirtti.

Bir bebek maması markasında 'GDO' tespit edildiği yönündeki soru üzerine Bakan Eker, şunları söyledi:

"Biz Türkiye'de bebek mamalarında ve insan gıdalarında, insanların tükettiği hiçbir gıdada, GDO'ya hiçbir şekilde izin vermiyoruz. Burada da laboratuvarlarımız, piyasa denetimleri esnasında bir mamada tahıl içerisinde 'var- yok' analizinde, bu milyonda bir de olabilir, çok küçük bir şeyde olabilir. O şu anda ileriki tetkiklerde ortaya çıkar. Ama biz hiçbir şekilde tolere etmiyoruz. Bu tespit edildi ve tespit edilince, ürünün toplatılmasına karar verildi. Savcılığa intikal ettirildi. Bakanlık, ayrıca soruşturma açtı. Bununla ilgili süreç devam ediyor. Biz hiçbir şekilde GDO'lu ürüne toleransımız yok." 

Konuyla ilgili şirket ise şu açıklamayı yaptı: 
"Milupa markası olarak, bebek beslenmesi alanındaki yüzyılı aşın tecrübe ve uzmanlığımız ışığında bebeklerin en doğru beslenme olanaklarına ulaşabilmesini birincil önceliğimiz olarak görüyoruz.

Bunun için de yıllardır tüm ürünlerimizi Avrupa’nın çeşitli ülkelerine yayılmış üretim tesislerimizde bebeklerin en sağlıklı şekilde beslenmesini amaçlayarak üretmekteyiz.

Tüm ürünlerimizi kaliteli tarımsal hammadde temini, üretim, depolama ve dağıtım konularında sarfedilen gayretle, hem Avrupa Birliği hem de ülkemiz kanunlarına uygun bir şekilde tüketicilerimize sunuyoruz.

Ürünlerimizde, sadece Avrupa Birliği Kanunlarına uygun olduğu sertifikalandırılmış hammaddeler kullanılıyor. Tüketicimize sunulmaya hazır ürünlerimiz, geliştirilmiş kontrol sistemleriyle laboratuvarlarımızda GDO açısından, diğer konularda da olduğu gibi test edilmekte ve ancak bundan sonra tüketicilere sunulmaktadır.

Bu nedenle tüm Milupa ürünleri GDO açısından güvenlidir."

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 17:55
banner218