banner83

Antibiyotik kullanmayı bilmiyoruz

Türkiye bilinçsiz antibiyotik kullanımında ilk sıralarda yer alıyor.

Antibiyotik kullanmayı bilmiyoruz
banner94
banner26

Dünya Sağlık Örgütü (DTO) verilerine göre Türkiye, bilinçsiz antibiyotik kullanımında ilk sıralarda yer alıyor.

Türkiye’nin de bulunduğu 114 ülkenin verilerinin incelenerek hazırlanan DTO raporunda, bunun büyük bir küresel tehdit oluşturduğu uyarısı yapılırken, uzmanlar bilinçsiz ve reçetesiz antibiyotik kullanımının etkin olduğuna dikkat çekiyor.

YENİ BİR YOL HARİTASI GEREKİYOR

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yavuz Selim Süral, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi olmamasına rağmen hemen hemen her hastalık sırasında antibiyotik kullanıldığını belirterek, “Özellikle Türkiye’de direnç gelişimine en sık sebep olan etken bilinçsiz ve reçetesiz antibiyotik kullanımıdır. Her hastalık sırasında antibiyotik kullanılması vücut direncinin ülkemizde dünya ortalamasının üstünde görülmesine sebep oluyor. Eğer mikroplar bir antibiyotiğe karşı direnç kazanırlarsa, artık o antibiyotiğin o mikroba karşı etkisi olmaz. Bu sebeple her bakteriye uygun olan antibiyotik kullanılmalıdır” dedi.

Süral, "Evlerde evlerde de bulunan ve tarihi geçmiş antibiyotiklerin çöpe atılmasıyla atık ilaçların biyolojik etkilerinin doğada gözlendiğini ve atık antibiyotiğin bakteriyle karşılaştığında bakterinin direnç geliştirebildiğini" ifade etti.

"Aşırı ve gereksiz antibiyotik kullanımı sonucu ilaca direnç kazanan mikroorganizma, bir başkasında hastalık yaptığı zaman, artık o hastalığın tedavisi de güç olmaktadır" diyen Süral, "Bu direnci yenmek için daha güçlü, pahalı ve yan etkisi fazla olan antibiyotiklerin kullanım sıklığı da artmaktadır. Böylece hem elimizde hastalığa etkili silahlar azalmakta, hem de maliyeti artan tedaviler ile karşı karşıya kalmaktayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2014, 15:12

banner102