Sağlık ve Turizm

Değerli Aydın Post okuyucuları, yazıma duygusal bir giriş yapmak istedim.
Yağmurda üşümüş serçeler gibiyiz, evlerimizde bir sıcacık bakış, bir dokunuştur tek hasret.
Şimdi ben kimseyi hasta etmekten korktuğum için biriktiriyorum özleyişlerimi. Gitmek istiyorum özlediğim yerlere, gidemiyorum. Korkularım var.

1 Aralık 2020 Dünya Covid-19 vaka sayısı 62.817.792 kişi, iyileşen sayısı 40.184.166 kişi, ölüm sayısı 1.460.562 kişidir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) 11 Mart 2020’de Covid-19’u PANDEMİ ilan ettiğinde 114 ülkede 118bin vakanın görüldüğü ve 4291 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştır. O tarihten itibaren de hastalığın yayılımı hızla artmıştır. Herkesin kafası karışık, tam bu sırada güzel haberler gelmeye başladı. Çin’den 10 milyon doz aşı alınmaya başladı. Herkes bu habere sevindi.
Düşünebiliyor musunuz? Hastalık 1 sene önce Çin’de çıkıyor, 1 sene sonra ise Çin aşı üretip tüm dünya piyasasına sürüyor. Bu ne büyük tesadüf!!!
Dünyadaki tüm ülkeler gibi bizler de Çin’den aşı alıyoruz. Bu aşının uygulanma alanı öncelikli olarak sağlık emekçilerinindir. İlk etapta onlara aşı yapılıp, onların korunmaya alınması çok önemlidir.
Ben de bir turizmci olarak düşünüyorum ki; turizmin ana ürünü insandır. Bizler tüm hizmet sağlayıcısı paydaşlarımızla birlikte sürekli sahada olan insanlarız. Bunun doğal sonucu olarak turizm sektöründe çalışan herkes yüksek risk grubundadır. Çünkü turizm ülkemizin lokomotif sektörüdür. Yaptığım iş, fedakarlıklarımız hafife alınmamalıdır. Turizm sektöründe çalışan tüm paydaşlara (Havayolu personeli, seyahat acentası personeli, otelciler, rehberler, otobüs firmaları vs gibi) hiçbir istisna gözetilmeden aşı uygulanmalıdır. Aşı konusunda 1. sırada sağlıkçılara, 2. sırada ise turizmcilere öncelik verilmelidir.
Bu arada Bakkal Mustafa, Taksici İsmail, Kuaför Serkan, Kasap Hüseyin, Asker Ahmet, Bekçi Kamil, Memur Sevinç, Hostes Güler, Tur operatörü Merve, Önbürocu Tülay, Garson Sedat gibi, Housekeeping görevlisi Şule, Avukat Akın, Şoför Ömer ve Rehber Nursema gibi(ve yazamadığımız bir çok hizmet sektörü çalışanı ).
Bu arada yanlış anlaşılmasın 83 milyon Türkiye ve 8 Milyar dünyada tüm insanlar önemlidir.
Bunu öncelikle belirtmek istedim.
Hepsi kıymetli, değerli ve öncelikli.
Ama ben önceliğimi meslektaşlarımızın tamamı adına kullanmak istedim. İşimiz gücümüz sağlığımızı korumak ve meslektaşlarını aşıdan yararlandırmanın çok isabetli olacağına; 2020 yılı turizmciler için kara bir yıl olduğunu, 2021 yılı bir nebze de olsa aşı sayesinde kapanan yerlerin açılması ve çarkların tekrar dönmesi temennimdir.
Bizler aynı sağlık camiası gibi turizmin sağlığını, dünyanın ekonomisini elinde tutan bir sektörüz. Eğer turizmciler sahadan çekilirse bundan en büyük zararı tüm dünya ülkeleri ve devletimiz ekonomik olarak zarar görecektir.
Şu ana dek hiçbir turizm örgütü bu konuyu dile getirmedi.

Çağrım:TURSAB, TUROB, AKTOB, TUROFED, TIK, TYD, TUREB, TALPA ve HAVAIS’i hep birlikte göreve davet ediyorum.
Sağlık bir turizm için turizmcilere aşı gerek…
Sağlıkçılardan sonra ilk aşı önceliğinin turizmcilere verilmesi konusunu ilk dile getiren Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri ERSOY’dur. Bu sorumlu tavrından dolayı kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.

banner189
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k