• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Sağlık personeline 30 dakikalık mesafe şartı

  02.08.2012 13:34
  Sağlık Bakanlığı, sağlık personelinin ihtiyaç durumunda 30 dakika içinde sağlık kuruluşuna ulaşabilmesi için görevli olduğu kuruluşun bulunduğu yerleşim yeri sınırları içinde ikamet etmesi mecburiyeti getirdi
  Sağlık personeline 30 dakikalık mesafe şartı
  Sağlık personeline 30 dakikalık mesafe şartı Sağlık personeline 30 dakikalık mesafe şartı Sağlık personeline 30 dakikalık mesafe şartı

  Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Sağlık Bakanlığı'nın böyle bir dayatma içine girmesi anlamsız." dedi.

  Sağlık Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelge ile kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personelinin, ihtiyaç duyulduğunda sağlık kuruluşlarına en kısa sürede ulaşmasının gerek sağlık hizmetlerinin etkinliği gerekse hastaların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetine zamanında ulaşabilmeleri bakımından büyük önem taşıdığı vurgulandı. 11/10/2011 tarihli ve 663 Sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 55. maddesindeki, 'Bakanlık, kamu ve özel tüm sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan sağlık personeli için görevli olduğu kuruluşun bulunduğu yerleşim yeri sınırları içinde ikamet etme mecburiyeti getirebilir. Bu mecburiyetin usul ve esasları Bakanlıkça belirlenir.' hükmü hatırlatıldı.

  Genelgede, "Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetlerinin verimli ve aksamadan yerine getirilmesini temin amacıyla normal mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulabilen sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması gerekmektedir. Bu itibarla ilgili personelin normal ulaşım şartlarında 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde yukarıdaki kanun hükmüne riayet edilmelidir." denildi.

  Mülki idare amirlerinin, eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle ya da personelin ikameti için mesken bulunmadığı durumlarda sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyi ilgili kişinin ihtiyacını dikkate alarak belirleyebileceği aktarıldı.

  Aykırı hareket eden personel hakkında görev yaptığı kuruluşun mevzuatına göre idari ve disiplin işlemi yapılacağı duyuruldu.

  TÜRK SAĞLIK SEN GENEL BAŞKANI KAHVECİ: İKAMET ZORUNLULUĞU İŞLEVSEL HALE GETİRİLDİ

  Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, genelgeyle sağlık çalışanlarına görevde bulunduğu yerleşim yerinde ikamet etme şartı getirilmesine tepki gösterdi.

  Kahveci, "Sağlık Bakanlığı teşkilat yasasında yer alan sağlık çalışanlarına görev yerlerindeki ikamet zorunluluğu şimdi bir genelge ile işlevsel hale getiriliyor. Daha önce Torba Yasa ile tüm memurlar için uygulamadan kalkan bu yasağın sağlık çalışanları için tekrar getirilmesi adaletsizliktir, haksızlıktır. Bu düzenleme ile sağlık çalışanları için geriye gidiş yaşanmıştır." dedi.

  İşyerine imkânlar verdiği ölçüde yakın oturmanın çalışanlar için tercih edilen bir durum olduğunu dile getiren Kahveci "Her çalışan daha rahat ulaşım için imkânlar ölçüsünde çalıştığı yere yakın bir yerde ikamet etmeyi düşünür. Ancak zorunluluklar halinde iş yeri ile yaşadığı yer farklıdır. Ortada böyle bir gerçeklik varken Sağlık Bakanlığı'nın böyle bir dayatma içerisine girmesi anlamsızdır." diye konuştu.

  Genelgede görev yerinin dışında ikamet etmek için izin almanın mülki idare amirinin inisiyatifine bırakıldığını hatırlatan Kahveci, "Eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle ya da personelin ikameti için mesken bulunamadığı durumlarda sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyi ilgili kişinin ihtiyacını dikkate alarak belirleyebilir, deniliyor. Zarureti bile mülki amirin keyfiyetine bırakan bu düzenlemeden vazgeçilmelidir." dedi.
  Kaynak: CİHAN 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim