• BIST 107.801
 • Altın 151,636
 • Dolar 3,6976
 • Euro 4,3407

  Sağlar'ın davası başladı

  20.11.2008 17:58
  Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın Birgün Gazetesi'nde yazdığı "Büyükanıt'a dosya verildi mi?" başlıklı yazıda Başbakan Erdoğan ve Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı.
  Sağların davası başladı
  Sağlar'ın davası başladı Sağlar'ın davası başladı Sağlar'ın davası başladı

  Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın Birgün Gazetesi'nde yazdığı "Büyükanıt'a dosya verildi mi?" başlıklı yazıda Başbakan Erdoğan ve Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Yazısının hakaret içermediğini söyleyen Sağlar, Ergenekon tutuklusu Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un evindeki kasasında ele geçirilen Yaşar Büyükanıt ile ilgili belgelerin de davaya dahil edilmesini istedi. Duruşmada Yaşar Büyükanıt'ın avukatının müdahil olma talebi de kabul edildi.
  Fikri Sağlar'ın 15 Mayıs 2008 tarihinde Birgün Gazetesi'nde yayınlanan "Büyükanıt'a dosya verildi mi?" başlıklı yazısı dolayısıyla Başbakan Erdoğan tarafından açılan hakaret davası Beyoğlu Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı. Duruşmaya Fikri Sağlar, avukatları Ali Mahir Başarır, Kemal Işıkın Ketenoğlu ve Ali Deniz Ceylan'ın yanı sıra ve Başbakan Erdoğan adına ise vekili Avukat Muammer Cemaloğlu katıldı. Duruşmada Sanık Fikri Sağlar, savunma metninin özetini okudu. Kendisinin devlet terbiyesi görmüş bir siyasetçi ve aynı zamanda basın mensubu olduğunu belirten Sağlar, devlette bakanlık dahil bir çok görevde bulunduğunu ancak hiçbir zaman bu görevden doğan gücü kendi lehine kullanmadığını belirtti. Dava konusu yazıyı Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün dinlenme iddiaları üzerine kaleme aldığını belirten Sağlar, söylentileri kaleme aldığını, asla bahse konu dosyanın Başbakan Erdoğan tarafından Büyükanıt'a verildiğini yazmadığını belirtti.

  Yazısının gazetede yayınlanmasından 3 gün sonra Vatan Gazetesi'nin bir bölümünü alarak sanki kendi iddiasıymış gibi tekrar gündeme getirdiğini anlatan Sağlar, daha önce hiçbir tekzipte bulunmayan Başbakan Erdoğan ve Büyükanıt'ın bu tarihten sonra hakkında dava açtığını söyledi. Fikri Sağlar, konuyla ilgili daha sonra Şamil Tayyar ve Fatih Çekirge'nin de aralarında bulunduğu birçok kişinin de yazı kaleme aldığını belirten Sağlar, hiçbirisi hakkında hakaretten dava açılmadığını belirtti.

  Yazısında söylentilerin açıklığa kavuşturulması isteğinde bulunduğunu söyleyen Sağlar, hakaret ve iftira atmak gibi bir niyetinin bulunmadığını aksine, Başbakan Erdoğan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın bulunduğu makamları korumak amacıyla böyle bir yazıyı kaleme aldığını savundu.

  Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un evinde yapılan aramalarda, kasa içinde Büyükanıt'a yönelik iddiaların yer aldığı belgelerin bulunduğunu hatırlatan Sağlar'ın avukatları davanın sağlıklı işleyebilmesi için Tolon'u evinde bulunan belgelerin de eklenmesi gerektiğini ifade etti.

  Talepleri dinleyen mahkeme heyeti, mağdur olarak görülen Yaşar Büyükanıt'ın avukatı Levent Koçer'in müdahillik talebini kabul etti. Mahkeme heyeti Büyükanıt'ın beyanının alınması için Ankara Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne yazı yazılmasına karar verdi. Ergenekon soruşturmasında Hurşit Tolon'un evinde ele geçirilen Yaşar Büyükanıt'la ilgili özel belgelerin istenmesinin ise düşünülmesine karar veren mahkeme heyeti davayı erteledi.

  Duruşma sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Fikri Sağlar, yazısında Başbakan Erdoğan ve Büyükanıt'a hakaret etmediğini savundu. Yazısında kulislerde dolaşan bir bilgiye yer verdiğini aktaran Sağlar, "Büyükanıt'a dosya verildi" şeklinde bir iddiasının bulunmadığını aktardı.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim