Irak’ta Şii dini ve siyasi lider Mukteda es-Sadr’ın dün siyaseti tamamen bıraktığını ve Sadr hareketine bağlı tüm kurumların kapatılacağını açıklamasının ardından Sadr taraftarlarının sokağa dökülmesiyle Bağdat karıştı.

Hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge önünde toplanan ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı basmaya çalışan Sadr yanlılarına askerler müdahale etti. Yeşil Bölge’yi basan Sadr yanlılarıyla hükümet güçleri ve Haşdi Şabi milisleri arasında silahlı çatışmalar yaşandığı bildirildi. Çıkan olaylarda 15 kişi öldü, 350 kişiyse yaralandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Olayların patlak vermesinin ardından önce Bağdat’ta ardından Irak genelinde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Olaylar gece boyunca tırmanarak devam ederken, Mukteda es-Sadr’ın sağ kolu olarak bilinen Hasan Azari, Sadr’ın şiddet olayları son bulana kadar açlık grevine başladığını açıkladı. Hükümet kurulması aşamasında İran’a yakın Koordinasyon Çerçevesi ile yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle daha önce de Bağdat’ta olaylar yaşanmış, Sadr destekçileri 30 Temmuz’da Yeşil Bölge’ye girerek meclis binasını basmıştı.