Türkiye’de sosyal devlet olma gereği sosyal yardımlar çok daha fazla önemsenmeye başlandı. Bunda sosyal yardım alacak vatandaşların sayısındaki artış da etkili olurken her ay milyarlarca lira Aile Bakanlığı tarafından milyonlarca vatandaşa ulaştırılıyor. Bu sosyal yardımlar ile beraber vatandaşların bütçeleri de desteklenmiş oluyor. Aile Bakanlığı her ay düzenli olarak veya tek seferlik şeklinde sosyal yardım ödemeleri yapabiliyor. Bu belirlenirken sosyal yardımın gerekçesi dikkate alınıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere sosyal yardım verilmesi ayrıca önemseniyor. Annelerin çocukları ile beraber büyük bir sıkıntı içerisinde kalmaları belki engellenemiyor ama devlet annelere verilen desteklerle bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine olanak sağlıyor. Annelere özel olarak farklı sosyal yardım ödemeleri yapılabiliyor.

DOĞUM YARDIMI İLE BAŞLANIYOR

Aile Bakanlığı anneleri desteklemeye doğum ile beraber başlıyor. Ekonomik durumu ne olursa olsun yapılan her doğum için küçük tutarlarda destek ödemeleri veriliyor. Bu kapsamda ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve sonraki her bir çocuk için 600 TL destek veriliyor. Anneler bu ödemeleri alabilirken her bir çocuk için sadece bir defa bu sosyal yardım ödemesi yapılıyor.

İHTİYAÇ SAHİBİ ANNE ADAYLARINA ÖZEL SOSYAL YARDIM!

Sosyal güvencesi olmayan ve çocuk sahibi olmaya aday hamile kadınlara devlet çeşitli destekler de sağlıyor. Buna göre bu kadınlar gebelik dönemlerinde her ay 200 TL, çocuk için her ay 100 TL, doğum hastanede yapılırsa tek seferlik 500 TL, doğumdan sonra 2 ay süresince aylık 300 TL olmak üzere toplamda 3.800 TL destek sağlanıyor.

AK Parti'den emekli maaş zammı açıklaması! AK Parti'den emekli maaş zammı açıklaması!

ÇOKLU DOĞUM DESTEKLENİYOR

Yeni çocuk sahibi olan ailelerin bebeklerinin bakım masrafları yüksek olabiliyor. Üstelik bir ailede 0-2 yaş aralığında 2 çocuk varsa o zaman masraflar katlanıyor. Bir de ihtiyaç sahipliği varsa o zaman Aile Bakanlığı’nın sosyal yardımı devreye giriyor. Bu kapsamda annelere aylık 400 TL olmak üzere iki ayda bir 800 TL tutarında ödeme yapılıyor.