• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Sadece 5'te 1'i istiyor

  14.02.2009 15:59
  Akademisyenler de YÖK'ü istemiyor
  Sadece 5te 1i istiyor
  Sadece 5'te 1'i istiyor Sadece 5'te 1'i istiyor Sadece 5'te 1'i istiyor

  Türk Eğitim-Sen ve Gazi Üniversitesi tarafından 6 ayrı ilde, 1130 akademisyen arasında yapılan anket, YÖK"ün akademisyenler tarafından da istenmediğini ortaya koydu.

  - Akademisyenlerin yüzde 37.5"i YÖK yerine otoriter olmayan yeni bir düzenleme gerektiğini düşünürken YÖK"ün olması gerektiğini düşünenlerin oranı ise SADECE yüzde 21.8.

  -Üniversite çalışanlarına göre Türkiye"nin en önemli sorunu ekonomik sorunlar. Akademisyenlerin yüzde 39.6"sı en önemli ülke sorununun ekonomik kalkınma olarak tanımlarken, yüzde 35.5"i gelir dağılımı olarak görüyor.

  Türk Eğitim-Sen ve Gazi Üniversitesi tarafından akademisyenler arasında yapılan anket, YÖK"ün akademisyenler tarafından da istenmediğini ortaya koydu. Akademisyenlerin yüzde 37.5"i YÖK yerine otoriter olmayan yeni bir düzenleme gerektiğini düşünürken YÖK"ün olması gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 21.8.
  Türkiye"de üniversite sorunu ve üniversite çalışanları ile ilgili Gazi Üniversitesi ve Türk Eğitim-Sen tarafından bir anket yapıldı. Ankara, Erzurum, Van, Rize, İstanbul, İzmir, Konya, Elazığ, Kayseri, Trabzon, Kars ve Kırıkkale olmak üzere toplam 12 ilde yapılan araştırmaya, bin 130 akademisyen katıldı.

  -YÖK İSTENMİYOR-

  Ankete göre, akademisyenler YÖK yerine otoriter olmayan yeni bir düzenleme yapılmasını istiyor. Akademisyenlerin yüzde 37.5"i yeni bir düzenleme isterken YÖK"ün otoritesinin bilimsel özgürlükle çeliştiğini düşünenlerin oranı yüzde 21.2. YÖK"ün üniversite kavramıyla uyuşmadığına inanan akademisyen oranı yüzde 19.5"i bulurken YÖK"ün koordinasyon sağlayan bir birim olarak varolması gerektiğini düşünenlerin oranı ise 21.8&i buldu.
  Akademisyenler üniversitede rektörlerin sahip olduğu otoriteyi de değerlendirdi. Ankete göre, akademisyenlerin yüzde 33.6"sı rektörlüğün eşgüdüm için gerekli olduğunu düşünürken, yüzde 33.1"i rektörlükte aşırı otoriter bir yapının söz konusu olduğuna inanıyor. Rektörlüğün bilimsel özgürlükleri engelleyebildiğini söyleyenlerin oranı yüzde 15.2"yi bulurken üniversite içi kurumları etkisizleştirdiğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 18.1 oldu.

  -“ÜNİVERSİTE İÇİ DEMOKRASİ İŞLEMİYOR”-

  Ankete göre, akademisyenler üniversitelerin önündeki en önemli sorunun üniversite içinde demokrasinin işlememesi olarak görüyor. Akademisyenlerin yüzde 33.1"i üniversite içi demokrasinin işlemediğini belirtirken yüzde 32.9"u ise üniversitelerin özerk olmadığını söylüyor. Akademisyenlerin yüzde 17.5"i en büyük problemi “üniversite içi otoriter yönetim” olarak nitelendirirken yüzde 16.5"i de üniversitede yönetime katılmada sorunlar yaşanması olarak gösteriyor.

  -EN ÖNEMLİ SORUN EKONOMİ-

  Üniversite çalışanlarına göre Türkiye"nin en önemli sorunu ise ekonomi. Ankete göre akademisyenlerin yüzde 39.6"sı Türkiye"nin en önemli sorununun ekonomik kalkınma olduğunu belirtirken, yüzde 35.5"i gelir dağılımı, yüzde 13"ü demokratikleşme, yüzde 11.8"i ise bireysel hak ve özgürler olduğunu düşünüyor.
  Ankete göre, akademisyenlerin yüzde 37.6"sı Türkiye"nin sorunlarını aşması için laik ve demokratik sistemini koruması gerektiğine inanıyor. Akademisyenlerin yüzde 36.2"si ise demokrasi içinde kalkınmanın şart olduğunu belirtirken yüzde 11.3"ü ise gelişmek için AB"ye üye olunması gerektiğine inanıyor.

  Anket ile ilgili açıklamada bulunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, söz konusu anketin Türkiye"nin gerçeklerine ışık tuttuğunu ve üniversitelerin geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Üniversitelerin demokrasinin beşiği olduğunu vurgulayan Koncuk, “Üniversiteler Türkiye"nin itici gücüdür. Bu kapsamda üniversitelerin daha fazla bilimsel başarıya imza atması, uluslararası alanda rekabet edebilmesi, çalışma barışının sekteye uğramaması için üniversite çalışanlarının görüşlerine önem verilmesi ve üniversite içi demokrasinin işletilmesi gerekmektedir” dedi.


  HABER 7

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim