• BIST 106.926
 • Altın 151,350
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Saddam'ın işkence merkezi

  17.09.2009 14:13
  TÜRKİYE'deki Kürt açılımı konusunda görüşmeler yapmak üzere Irak'a giden DTP Genel Başkanı Ahmet Türk başkanlığındaki DTP heyeti, Süleymaniye'de bulunan ve devrik lider Saddam Hüseyin döneminde işkence merkezi olarak adlandırılan cezaevini gezdi.
  Saddamın işkence merkezi
  Saddam'ın işkence merkezi Saddam'ın işkence merkezi Saddam'ın işkence merkezi

  Türkiye'de hükümetin Kürt açılımıyla ilgili Kuzey Irak'ta 3 gündür ziyaretlerde bulunan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, milletvekilleri Sevahir Bayındır, Sabahat Tuncer, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) sözcüsü Hatip Dicle; Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Yerel Kürt Hükümeti Başkanı Mesut Barzani'den sonra Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Genel Başkan Yardımcısı Kosret Resul ile dün gece görüştü.

  Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro sözcüsü Mele Bahtiyar, KYB'nin Ankara Temsilcisi Behroz Gelali ve lrak Parlamentosu'ndaki Kürdistan İttifak Bloku sözcüsü Firyat Rewandızi'nin de yeraldığı görüşmede konuşan KYB Genel Başkan Yardımcısı Kosret Resul, Türkiye'de Kürt sorununun çözümü konusunda tarihi gelişmeler yaşandığına dikkat çekti. Resul, AK Parti hükümetinin Türkiye'deki Kürt meselesine yaklaşımının demokratik ve barışçıl olduğunu söyledi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ise, Türkiye'deki Kürt sorununun barışçıl yollardan çözülmesi gerektiğini belirterek, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı KYB yetkililerine teşekkür etti

  DTP'liler Saddam'ın işkence merkezini gezdi

  SADDAM'IN İŞKENCE MERKEZİ'NE DİYARBAKIR BENZETMESİ

  KYB'ye ait Süleymaniye yakınlarındaki Zagarta bölgesindeki misafirhanede ağırlanan DTP heyeti, resmi görüşmelerin dışında Süleymaniye kent merkezinde Saddam Hüseyin tarafından 1985 yılında yapılan ve binlerce kişinin işkencelerden geçirildiği yer olarak bilinen ancak yönetimin Kürtlerin eline geçmesinden sonra müzeye dönüştürülen cezavini gezdi.

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün katılmadığı gezide, DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, milletvekilleri Sabahat Tuncer, Sevahir Bayındır, Belediye Başkanı Osman Baydemir ve kapatılan DEP eski milletvekili Hatip Dicle, Saddam döneminde cezaevinde uygulanan işkence yöntemlerini yansıtan maketleri büyük bir ilgiyle inceledi.

  Falakaya yatırılan, Filistin askısına asılan, hücrelere konan insanları yansıtan maketleri inceleyen Hatip Dicle, bu cezaevinin kendisine 12 Eylül döneminde yoğun işkencelerin yaşandığı Diyarbakır Cezaevini hatırlattığını belirterek, şunları söyledi:

  "Bu cezaevini ziyaret ettiğim zaman 12 Eylül darbe döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde yaşadıklarım aklıma geldi. Biz de o dönem bunların aynısını Diyarbakır Cezaevi'nde yaşadık. Buradaki aletler o dönemler bizlere karşı da kullanıldı. Biz Diyarbakır Cezaevi'nin bu şekilde müze ve kültür merkezine dönüştürülmesini istiyoruz. Oranın yıkılması toplumsal hafızanın yıkılmasına anlamına gelir. Gelecek kuşaklara Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananların unutulmaması için yaşananların aktarılması gerekiyor."

  Cezaevinde hücreleri gezen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bir hücreye girip kapıyı üzerinde kapattıktan sonra, "Burası gerçekten büyük işkencelerin yaşandığı bir yer. Burada insanın ürkmemesi çok zor" dedi.

  DTP Heyeti daha sonra kadınlara yönelik faaliyetlerde bulunan Kürdistan Yurtseverler birliğine ait, Demokratik Kadın Merkezini gezerek görevlilerle görüştü. Görüşme basına kapalı olarak yapıldı.

  TALABANİ ABD'YE GİDİYOR

  DTP heyeti ile Türkiye'deki Kürt sorunu konusunda görüşen ve sorunun çözülmesiyle ilgili alınacak önlemleri dinleyen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin 21 Eylül günü ABD'nin New York kentinde yapılacak olan BM toplantısına katılacağı bildirildi. Talabani'nin bu gezisi sırasında DTP'liler ile yaptığı görüşmeyle ilgili ABD'li yetkililere bilgi verebeliceği kaydedildi.Vatan

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim