İzmir’in Buca ilçesinde 6 Ağustos günü Ege Üniversitesi öğrencisi Deniz Demirbayraklı (20) evde saçını boyadığı esnada fenalaştı. İhbar üzerine gelen sağlık ekiplerince ambulansla hastaneye kaldırılan Demirbayraklı kurtarılamadı. Yapılan incelemenin ardından genç kızın cenazesi İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. İlk incelemede genç kızın saç boyasına alerjisi olduğu öne sürülürken, kesin ölüm sebebi otopsinin sonucunda belirlenecek.

"Ölüme yol açabiliyor"

Yaşanan olayın ardından saç boyasındaki yaşanabilecek tehlikeleri uzmanlara sorduk.

Milliyet’e konuşan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, “Boya maddeleri insanlar için önemli ölçüde alerjen içerebilir. Birçok insanda sorun oluşturmuyor olsa bile bazı insanlar üzerinde lokal cilt reaksiyonlarından (kaşınma ve kızarma) ölüme kadar yol açabilen bir alerjik reaksiyonların oluşmasına sebebiyet verebilir” dedi.

İmamoğlu'ndan Kritik Çağrı! Felakete Karşı Harita ile Uyardı İmamoğlu'ndan Kritik Çağrı! Felakete Karşı Harita ile Uyardı

‘Merdiven altı’ uyarısı

Alerjisi olan kişilerin muhakkak bir dermatoloji uzmanıyla görüşmesi gerektiğini belirten Kutlubay, “Güvenilir markaların tercih edilmesi bu konuda daha az risk içerir. Bazı yan sanayi ve merdiven altı üretimlerde günlük hayatta kullanılamayacak yan maddelerin içeriğe katıldığını biliyoruz. Ama marketten ya da kuaförden alınan boyalarda da alerjik reaksiyon gösterme ihtimali vardır. Boya alırken içinde hangi maddeler olduğuna bakmalıyız. İçinde P-Fenilendiamin (PPD) maddesi bulunan boyalardan uzak durmalıyız. Bu madde ölüme yol açabiliyor” diye konuştu.