• BIST 108.434
 • Altın 151,491
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3309

  Sabancı'dan istikrar uyarısı

  07.06.2009 11:10
  'Cesaretle en iyi sistemi uygularsak ilerleriz'
  Sabancıdan istikrar uyarısı
  Sabancı'dan istikrar uyarısı Sabancı'dan istikrar uyarısı Sabancı'dan istikrar uyarısı

  Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi"nde, Sakıp Sabancı Müzesi"nde ve Sabancı Vakfı"nda ülke insanının her şeyin en iyisini hak ettiğine inanarak çalıştıklarını söyledi. Sabancı, “Bizimki gibi gelişmekte olan bir ülkede, ilerlemeyi hızlandıracak tek yol, cesaretle en iyi sistemlerin uygulanmasından geçer” dedi

  Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede, ilerlemeyi hızlandıracak tek yolun cesaretle en iyi sistemlerin uygulanmasından geçtiğini söyledi. Güler Sabancı"nın Raymond Georis Yenilikçi Filantropi Ödülü"nü alması onuruna Sakıp Sabancı Müzesi"nde yerli ve yabancı konukların katıldığı bir resepsiyon verildi. Güler Sabancı gecede yaptığı konuşmada şunları vurguladı:

  En iyi örnekleri alıyoruz

  “Bu gece, sizleri Sabancı Ailesi"nin evi olan ve benim de çocukluğumu geçirdiğim Sakıp Sabancı Müzesi"nde ağırlamaktan dolayı çok mutluyum.

  Sabancı olarak, yaptığımız her işte Sabancı Üniversitesi"nde, Sakıp Sabancı Müzesi"nde ve Sabancı Vakfı"nda, ülke insanının her şeyin en iyisini hak ettiğine inanarak çalışıyoruz. Bizimki gibi gelişmekte olan bir ülkede, ilerlemeyi hızlandıracak tek yol, cesaretle en iyi sistemlerin uygulanmasından geçer. Farklı kurumların farklı yaklaşımları ortaya koymalarının bu gelişim sürecini hızlandıracağına yürekten inanıyorum. Üniversitemizde, müzemizde ve vakfımızda gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde, dünyadaki en iyileri örnek alıyoruz ve onların da üzerine çıkmak için çalışıyoruz.”

  Vakfın bugünkü başarılı seviyesine ulaşmasında katkısı olan herkese teşekkür eden Sabancı, vakfın geleceğine dair çalışmalar sırasında edinilen tecrübelerden söz ederken şunları kaydetti:

  Zorunlu toplumsal katılım

  “Sabancı Vakfı"nın en önemli filantropi girişimlerinden biri olan Sabancı Üniversitesi, aile değerlerimiz arasında yer alan yurttaşlık görevlerimiz ile farkındalığı kendi sistemlerinde bir araya getirmiştir: Sabancı Üniversitesi, Türkiye"de ilk kez öğrencilerin zorunlu olarak dahil olduğu toplumsal katılım programını hayata geçirmiştir. Türkiye"de eğitimin erişilebilirliğini ve kalitesini geliştirme yönündeki çabaların harekete geçirilmesinin savunuculuğunu üstlenen Eğitim Reformu Girişimi de üniversitemizde doğmuştur. Yeni değişim ve program stratejimizi "Kadınlar, gençler ve engellilere eşit fırsatların yaratılmasını ve topluma aktif katılımlarını destekleyen ortamların geliştirilmesine katkıda bulunmak" şeklinde belirledik. İki yıl içinde, hibe programı, uluslararası ortaklıklar ve Sabancı Vakfı Konferans Serisi gibi yeni programlarımızı oluşturarak çok büyük aşama kaydettik.”

  Güler Sabancı, “Bu ödülün, vakıfçılık alanında yenilik yaratma amacımıza ulaşmak için doğru yolda olduğumuzu tasdik ettiğine inanıyorum” diye konuştu.

  "AİLEMİN HAYIRSEVERLİK MİRASI BU ÖDÜLÜ ALMA YOLUNU AÇTI"

  Güler Sabancı, “Ailemin hayırseverlik mirası bana böyle bir ödülü alma yolunu açmıştır. Ailemin sahip olduğu en önemli değer; "bizden daha az şanslı olanlara ulaşmanın, yardım etmenin ve onların hayatlarında fark yaratarak, daha yüksek yaşam standartlarına ulaşmalarına yardımcı olmaktır". Ben bu değerle yetiştirildim” diye konuştu. Avrupa Birliği Konseyi Genel Sekreteri Javier Solana"nın başkanı olduğu jüri tarafından Güler Sabancı"ya verilmesi uygun görülen Raymond Georis Yenilikçi Filantropist Ödülü"ne Avrupa"da yenilikçi ve toplumda derin etki yaratabilmiş kişiler ve vakıflar hak kazanıyor. Ödül, Avrupa"nın en prestijli sivil toplum ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor.

  "İdealist umutlarını somut sonuçlara dönüştürmedeki özgün yeteneğini ödüllendirdik"

  MERCETOR Fonu Başkanı Norine MacDonald konuşmasında, Güler Sabancı"nın Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu Sabancı Vakfı"nın, Türkiye"de sosyal adalet konusunda ilk defa hibe programı açarak, vakıf çalışmalarına Avrupa standartlarını getirmek konusunda öncü olduğunu belirterek, bu yılın jürisinin, Güler Sabancı"nın insanların düşlerini ve idealist umutlarını somut sonuçlara dönüştürmekteki özgün yeteneğinin ödülün ruhuyla son derece örtüştüğü görüşüne vardığını bildirdi. VATAN

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim