• BIST 106.926
 • Altın 151,365
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Rusya'nın güç gösterisi

  10.08.2008 11:12
  Kafkaslardaki Rusya-Gürcistan savaşı üçüncü gününe girdi.
  Rusyanın güç gösterisi
  Rusya'nın güç gösterisi Rusya'nın güç gösterisi Rusya'nın güç gösterisi

  Kafkaslardaki Rusya-Gürcistan savaşı üçüncü gününe girdi. Rusya dün Güney Osetya'nın kentlerine, önemli Gürcü limanlarına ve Bakü- Tiflis- Ceyhan boru hattına bomba yağdırdı. Rus ve Gürcü saldırılarında 2000 kişinin öldüğü ifade edilirken yaklaşık 30 bin Osetyalı evlerini terketti

  Kafkaslarda savaş üçüncü gününe girdi. Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını isteyen Güney Osetya'da Rusya, Gürcü mevzilerini bombalamayı sürdürürken en az 2 bin kişinin öldüğü, 80 bin nüfuslu ülkeden en az 30 bin kişinin kaçtığı ifade ediliyor. Dört gün önce Güney Osetya'da 'anayasal düzeni sağlama operasyonu' başlatan ve başkenti kuşatmaya çalışan Gürcistan dün başkent Tshinvali'den çekilmek zorunda kalarak ateşkes çağrısında bulundu ancak Rus bombardımanı tüm hızıyla devam etti. ABD Başkanı George Bush Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Gürcü lider Mihail Saakaşvili'yi arayarak ateşkes çağrısında bulundu. Gürcü Parlamentosu ise Rusya'yla savaş halinde olduklarını resmen açıkladı.
  ŞEHİRLER BOMBALANIYOR

  Güney Osetya'daki Gürcü mevzilerini bombardımana tutan Rus savaş uçakları Osetya şehirlerini bombalamaya başladı. Bölgenin sınırındaki Gori kentine atılan bombalardan biri, sivillerin kaldığı 5 katlı apartmana isabet ettiği ve en az 5 kişinin ölümüne, 3 kişinin de yaralandığı ifade edeldi. Halkın panik içinde kentten kaçmaya çalıştığı, kentin çıkış yollarının sivil araçlara açık tutulduğu belerteleyor.

  ABHAZYA DA SAVAŞA GİRDİ

  Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya da Gürcülerin kontrolündeki Yukarı Kodori bölgesine operasyon düzenlediklerini açıkladı. Öte yandan Rusya, Gürcü birliklerine bombardıman düzenlediği Güney Osetya'da 2 uçaklarının Gürcü askerleri tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

  MEDVEDEV: İNSANİ FELAKET VAR

  Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Güney Osetya'daki durumun “insani felaket” olduğunu söyledi. Medvedev, "Bu insani felaketin sorumluları neden oldukları bu durumun sorumluluğunu da taşımak zorunda. Bizim görevimiz bu insani felaketin yol açtığı sonuçları ortadan kaldırmak. Rus askerleri barışı tesis etme operasyonu yürütüyorlar" açıklamasında bulundu.


  BTC'ye de saldırdılar


  Gürcistan Ekonomik Kalkınma Bakanı Ekaterina Sharashidze, Rus jetlerinin Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına saldırı düzenlediklerini, ancak hedefi vuramadıklarını söyledi. Bakan, “Bu, Rusya'nın sadece Gürcistan'ın ekonomik pazarını değil, Gürcistan'daki uluslararası ekonomik pazarı dahedef aldığını gösteriyor” diye konuştu. Öte yandan Rus hava kuvvetlerinin, Gürcistan'ın Karadeniz'daki önemli limanı Poti'yi ardından Senaki'deki Gürcü askeri üssünü de bombaladığı bildirildi. Poti limanının kullanılamaz hale geldiği bildirildi. Gürcistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Kakha Lomaia “Rusya'nın sivil ve ekonomik altyapıyı bombalamaya başladığı kanısındayız” diye konuştu. Senaki'deki üsle birlikte Rusya, Gürcistan'a ait 4 askeri üssü bombaladı.


  Tupolev'le vuran Rusya: Kanlı macera peşindeler


  Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Gürcistan'ı “kanlı macera” peşinde olmak ve başka ülkeleri de mevcut askeri çatışmanın içine çekmeye çalışmakla suçladı. Pekin-2008 Olimpiyat Oyunları'nın açılışı için gittiği Çin'den, doğrudan Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya sınırındaki Kuzey Kafkasya'nın başkenti Vladikavkaz'a geçen Putin, burada Rus televizyonları tarafından yayınlanan konuşmasında, “Gürcistan'ın NATO'ya dahil olma arzusu, diğer ulusları ve halkları kendi kanlı macerasına dahil etme girişiminden kaynaklanıyor” dedi. Bu arada Rus Hava Kuvvetleri, bombardımanda Soğuk Savaş döneminin ikonu Tupolev-95'i kullanıyor. Tupolevler, NATO kayıtlarında "Bear" (Ayı) olarak geçiyor. Bunun nedeni son derece güçlü uçaklar olmaları. Stratejik bombardıman uçağı TU-95 füze de taşıyabiliyor. Ateşkes isteyen Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvivili bunu gün içinde birkaç kez ilan etti. Ancak son gelişmelerden önce yaptığı açıklamada, 'Rusya ile savaş halinde olduklarını' söyledi.


  Rusya'nın asıl derdi NATO


  Türkiye'ye enerji oyunu  Çukurova Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ahmet Mahmut Kılıç, ABD destekli Gürcistan'ın, Osetya'ya saldırmasının, Rusya'nın da Gürcistan'a saldırması ile başlayan savaşın, Türkiye'nin konumunu zayıflatacak bir 'enerji oyunu' olduğunu belirtti. Savaşın petrol fiyatlarını ve Türkiye'nin Batı ile Ortadoğu ve Orta Asya arasında enerji koridoru olma planlarını tehlikeye sokacağını söyleyen Kılıç, 'Gelişmeler petrol fiyatlarının tekrar pik vurmasına neden olabilir' dedi.
  Risk altında değiliz


  Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Uzmanı Hasan Kanbolat ise, Türkiye'nin ekonomik çıkarlarının şimdilik risk altında olmadığını belirtti. Türkiye'nin Gürcistan ile sadece ekonomi alanında değil, askeri ve siyasi alanda da işbirliği yaptığına dikkat çeken Kanbolat, 'Rusya Gürcistan'ın ekonomik hedefine doğrudan saldırı yaparsa bu Türkiye'yi etkiler” diye konuştu.
  Kıbrıs'ı konuşma zamanı


  Ulusalararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Gamze Güngörmüş Kona ise, Rusya'nın müdahalesinin meşru olmadığına dikkat çekti. Savaşın uzun sürmeyeceğini ve G. Osetya'nın kısa sürede bağımsızlığını ilan edeceğini söyleyen Kona, dünyanın dikkatinin G.Osetya'nın bağımsızlığına çekildiği bugünlerde Kıbrıs konusunun da acilen masaya yatırılması gerektiğini ifade etti. Kona ayrıca, Rusların başarısız olması halinde Çeçenistan'da yaptığı gibi 'güç gösterisi'ni kaybedebileceğini belirtti.
  Rusya 'komşu NATO' istemiyor


  Kafkasya uzmanı Fehim Taştekin, Rusya'nın bölgeye müdahalesinin arkasındaki nedenlere değinerek 'Rusya, Gürcistan'ı NATO'ya üye olursa Abhazya ve G. Osetya'yı tanımakla tehdit ediyor, çünkü NATO'nun Rusya sınırlarına dayanmasını istemiyor' dedi. Savaşın diğer 2 nedenini ise şöyle sıraladı: 'Birincisi, G. Osetya'daki bağımsızlık hareketi, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle tetiklendi. İkincisi ise Seçimlerde Abhazya ve Osetya'yı geri alacağını vaat eden Saakaşvili'nin kişisel tutumu.'

  KIZILAY'DAN HASTANE


  Rusya ile Gürcistan arasında çıkan çatışmaların ardından Türk Kızılay ekipleri, 'Kafkasya Krizi İnsani Yardım Operasyonu' adı altında Sarp Sınır Kapısı'na ulaşmaya başladı. Kafkasya'da baş gösteren krizin ardından harekete geçen Türk Kızılayı, 'Kafkasya Krizi Yardım Operasyonu' kapsamında bölgeye 37 kişilik bir ekip ile insani yardım malzemesi gönderdi. Türk Kızılay'ı, bölgede çatışmaların sürmesi halinde ortaya çıkacak sağlık hizmetleri ihtiyacının karşılanabilmesi için günde 500 kişiye ayakta tedavi hizmeti, 150 kişiye ise yataklı tedavi hizmeti sunabilecek 1 adet sahra hastanesini 3 TIR ile bölgeye sevk etti. Rusya ile Gürcistan arasındaki çatışmalarındevam etmesi halinde ihtiyaç olursa Türk Kızılayı ekiplerinin Gürcistan'a geçirileceği bildirildi.


  Trabzon limanı artık daha önemli


  Rusya'nın Gürcistan'ın en önemli limanı olan Poti limanını vurması ve limanın kullanılamaz hale gelmesi Trabzon limanının önemini arttırdı. Gürcistan'ın Karadeniz kıyısında bulunanPoti Limanı'nı Rus uçaklarının bombalaması ve Batum Limanı'nın da Rus hava saldırısı ihtimaline karşılık kapatılması sonucu gemilerin Trabzon Limanı'na yönlendirildiği haberleri geliyor.


  Batılı ülkeler seferber oldu


  ABD ve Avrupa Birliği, tam kapsamlı bir savaş çıkmasının önlenmesi için iki ülke nezdinde yoğun diplomatik çalışmalar içinde bulunuyor. Ateşkes için seferber olan liderler birbiri ardına itidal çağrıları yapıyor. Son olarak ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte dün Rusya maslahatgüzarı Aleksandr Darçiyev'den Rusya'nın askeri operasyonları durdurmasını istedi.


  ABD ve NATO Gürcistan yolunda


  İngiltere Savunma Bakanı Des Browne, Avrupa Birliği, Amerika ve NATO yetkililerinden oluşan bir heyetin Gürcistan'a gideceğini söyledi. Des Browne, ABD, AB, AGİT, NATO yetkililerinin, Güney Osetya'daki çatışmalara son verilmesi için Gürcistan'da gideceğini kaydederek, söz konusu karma delegasyonun, ateşkese aracılık yapmak üzere bu akşam (dün) yola çıkacaklarını belirtti


  Ortadoğu ve Asya ateşkes dedi


  Rus-Gürcü savaşı Asya ve Ortadoğu'yu endişelendiriyor. Çin, Güney Osetya'daki çatışmalar için ateşkes çağrısında bulunarak, bölgede gerilimin artmasından "ciddi endişe" duyduğunu açıkladı. İran ise çatışmalara derhal son verilmesini istedi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hasan Gaşghavi, "İran, masum insanların ölümüne sebep olan krizden oldukça endişelidir. İran ihtilafa derhal son verilmesinii istemektedir" dedi.

  150 KAYIP

  Gürcistan Dışişleri Bakanı Eka Tkeşelaşvili,Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden GüneyOsetya bölgesindeki çatışmalarda 150 kayıp verdiklerini açıkladı.Tkeşelaşvili, yaklaşık 400 kişinin yaralandığını belirtti. Gürcü Bakan, "bu sayıya Gori kentindeki Rusbombardımanında ölenlerin dahil olmadığını" söyledi. Rusya ve Güney Osetya tarafı ise Gürcistan'ın müdahalesinde 2 binden fazla Osetyalı'nın hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim