• BIST 100.237
 • Altın 280,058
 • Dolar 5,7344
 • Euro 6,3129

  Rusya'dan ABD'ye İran tepkisi

  08.05.2019 15:33
  Dışişleri Bakanı Lavrov, "BMGK kararlarına uymayan ABD'nin sorumsuz davranışı nedeniyle İran nükleer anlaşmasıyla ilgili kabul edilemez durum oluştu. Bu durumun çözülmesini görüşeceğiz" dedi. Kremlin sözcüsü Peskov ise, Tahran'ın yaptığı hamleden Washington yönetimini sorumlu tuttu.
  Rusya'dan ABD'ye İran tepkisi
  Rusya'dan ABD'ye İran tepkisi Rusya'dan ABD'ye İran tepkisi Rusya'dan ABD'ye İran tepkisi

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın nükleer  anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durdurmasının ABD'nin Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uymayarak anlaşmadan çıkmasından  kaynaklandığını bildirdi. 

  Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Moskova'da görüşmesinin  başında yaptığı konuşmada, ABD'nin, İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çıkmasını  eleştirdi.

  ABD'nin anlaşmadan çıkma kararı nedeniyle İran'ın taahhütlerini  durduğuna işaret eden Lavrov, "BMGK kararlarına uymayan ABD'nin sorumsuz  davranışı nedeniyle İran nükleer anlaşmasıyla ilgili kabul edilemez durum oluştu.  Bu durumun çözülmesini görüşeceğiz." ifadelerini kullandı.

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin nükleer anlaşma ile ilgili Rus  yönetimine gönderdiği mektubu aldıklarını ve dikkatle incelemeye başladıklarını  aktaran Lavrov, İran'ın yapılan anlaşmalar ve BMGK kararlarına bağlı kalmasını da  takdir ettiklerini vurguladı.

  İran Dışişleri Bakanı Zarif de bir yıl önce ABD'nin İran ile yapılan  nükleer anlaşmadan çekildiğini hatırlatarak, "ABD, BMGK'nin kararını çiğnedi.  Sadece bununla kalmadı, bu kararı uygulamak isteyenlere de engel oldu." dedi.

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, nükleer anlaşmaya taraf 5 ülkenin  (Rusya, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya) devlet başkanına mektup gönderdiğini  anımsatan Zarif, "Rusya'yı diğer ortaklarımızdan ayrı görüyoruz. Bu nedenle İran  Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hitaben bir  mektup getirdim." şeklinde konuştu.

  İstedikleri düzeyde olmasa da anlaşma çerçevesinde Rusya ve Çin ile  iyi ilişkiler sürdürüldüğünü kaydeden Zarif, anlaşmaya taraf Avrupa ülkelerinin  de yükümlülüklerini yerine getirmemeye başladığını ifade etti.

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, İran'ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durdurmasının ABD'nin düşüncesiz adımlarının  sonucu olduğunu söyledi. 

  Peskov, İran'ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durdurma  kararı ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevapladı.

  İran'ın kararının, ABD'nin nükleer anlaşmadan çıkma kararından  kaynaklandığına dikkat çeken Peskov, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  Washington tarafından İran'a yönelik düşüncesizce atılan adımların sonucu  hakkında defalarca konuştu. Bunun sonuçlarının ortaya çıkmaya başladığını  görüyoruz." ifadesini kullandı.

  Peskov, anlaşmanın uygulanabilirliğini sürdürmek için Rus  diplomatların Avrupalılar da dahil olmak üzere ortakları ile teması sürdürdüğünü  dile getirdi.

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşma kapsamındaki  taahhütlerinin bir kısmını durdurduklarını ve anlaşmanın taraflarına İran'ın  çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre verdiklerini açıklamıştı.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim