Ukrayna’ya saldırması sonrası Batı’nın ağır ekonomik yaptırımlarıyla yüzleşen Rusya elindeki enerji kozunu kullanarak karşılık vermeye çalışıyor.

İngiltere, ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkeleri; Rusya’nın Ukrayna’daki işgalini finanse etme kabiliyetine darbe vurmak amacıyla Rus petrolü için tavan fiyat belirleme konusunda uzlaştı. Avrupa Birliği de Rusya’dan gelen doğalgaza tavan fiyat uygulamaya hazırlanıyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rus lider Vladimir Putin’in manipülasyonlarını bozacak planlarının hazır olduğunu dile getirdi.

RUSYA GAZI KESTİ

Bu açıklamaların ardından Rus enerji devi Gazprom, Almanya’ya doğalgaz taşıyan ve bakımda olan ‘Kuzey Akım 1’ boru hattını planlandığı gibi dün yeniden devreye almadı. Boru hattındaki bir yağ sızıntısını gerekçe gösteren şirket gaz akışının tekrar ne zaman başlayacağına dair bilgi vermedi. AB gaz kesintisine tepki göstererek Moskova’yı yapılan anlaşmalara saygı göstermeye çağırdı ve aksi takdirde buna karşılık vermek için harekete geçileceği uyarısını yaptı.

MOSKOVA’NIN GELİRİ KESİLECEK

Ukrayna savaşı yüzünden petrol ve enerji fiyatlarının artması nedeniyle Rusya daha az ihracat yapsa da gelirini artırdı. Ancak tavan fiyat uygulaması ile Rusya’dan belirli fiyatın üzerinde doğalgaz alınması önlenecek ve Moskova’nın gelirleri düşecek. AB ülkeleri ayrıca Rus ham petrolüne de aralık ayından itibaren ambargo uygulayacak.