• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Rubleli Ticaret

  10.09.2009 17:30
  Tekstil-konfeksiyon rubleli ticareti yayacak, Rusya’da 5 milyar dolara çıkacak
  Rubleli Ticaret
  Rubleli Ticaret Rubleli Ticaret Rubleli Ticaret

  Rusya"ya dönük rubleyle ticaret projesine Türk bankalarının desteği, tekstil ve konfeksiyon ihracatçılarının hedefini büyüttü. İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, rubleyle yapılan ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte Rusya"ya hazır giyim ihracatının önümüzdeki 5 yılda 260 milyon dolardan, 5 milyar dolara çıkartılabileceğini söyledi.


  İSTANBUL Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği"nin (İTKİB), küresel kriz ortamında Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti geliştirmek ve ödemeler noktasında yaşanan sorunları aşmak amacıyla hayata geçirdiği ruble ile ticaret projesine, Garanti, Yapı Kredi, Akbank, Deniz, Finans, ING gibi bankalardan yönelen destek, hedeflerin büyük tutulmasını sağladı. İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, rubleyle yapılan ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte Rusya"ya yapılan hazır giyim ihracatının, önümüzdeki 5 yılda 260 milyon dolardan, 5 milyar dolara çıkartılabileceğini söyledi. Tanrıverdi, bu yolla kayıt dışı bavul ticaretinin kayıt altına alınabileceğini, kriz döneminde 1.3 milyar dolara ulaşan ihracatçıların da alacaklarının tahsil edilebileceğini söyledi.
  Bavul kayda girecek
  İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon ihracatçı Birliği"nin (İTKİB), ruble ile ticaret projesinde gelinen son durumun değerlendirildiği toplantı, Türkiye"nin Moskova Büyükelçiliği"nde gerçekleştirildi. Türkiye"nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı"nın açılışını yaptığı toplantıda İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, geçtiğimiz yıl Rusya"ya yapılan hazır giyim ve konfeksiyon ürün ihracatının 860 milyon doları, tekstil ihracatının da 804 milyon doları bulduğuna dikkat çekerek, bu rakamlara 3 milyar dolar olduğu tahmin edilen ve Rusya ile ticaretin önemli bir kısmını oluşturan bavul ihracatının dahil olmadığını söyledi. Deri İhracatçıları Birliği Başkanı Lemi Tolunay ile Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılaslan"ın da katıldığı toplantıda, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Rusya pazarının önemli ölçüde daraldığına da dikkat çeken Tanrıverdi, “2009"un ilk 6 ayında Rusya"ya yapılan tekstil ihracatında yüzde 51 düşüş yaşandı. Oysa, Rusya"nın 2008 konfeksiyon ithalatı 13.8 milyar dolar. Toplam pazar ise 45 milyar dolar civarında. Türk konfeksiyoncuları bu pazarın yüzde 10"unu ele geçirebilirse, 4.5 milyar dolar bir ihracat hacmine ulaşılır. Yüzde 10"luk payın rahatlıkla yakalanabileceğini görüyoruz” dedi.
  Ruslara tanıtım atağı
  Konuşmasına, “Ruble ile ticaret yaygınlaşması önümüzdeki 5 yıl için öngördüğümüz 5 milyar dolarlık hedefimizin de kolay gerçekleşmesini sağlayacaktır” diyerek devam eden Tanrıverdi, şunları söyledi: “Krizin çıktığı dönemde ruble değer kaybetti. Bir çok Türk firması parasını alamadığını söyledi. Yüzde 60-70"i de olsa almaya razıydılar. 300 milyon doları deri sektörü olmak üzere toplam 1.3 milyar doları bulan bu alacakların aksamasına gerekçe olarak, dolar bulamamalarını gösteriyor, bahane olarak kullanıyorlardı. Şimdi, ticaret yapmak isteyenlere "ruble ile yap" diyoruz. Bunun için de Rusya"da tanıtım kampanyasını devreye sokuyoruz.”

  Moskova Fuarı"na 33 firma katıldı

  MOSKOVA"da, Krasnaya Presnaya Expocenter"da düzenlenen Collection Premiere Moscow hazır giyim ve aksesuar fuarına İTKİB çatısı altında toplanan 33 Türk firması, 754 metre karelik alanda önümüzdeki sezonun ürünlerini tanıttı.

  5 bin firma rubleyle satış yapıyor

  İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Buna karşın sayıları 7"yi bulan bazı bankalar, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasının ardından haziran ayından itibaren ruble ile efektif olarak çalışmaya başladı. Uygulama kriz sürecinden çıkış için çok büyük bir ticaret stratejisi oldu. Ayrıca, rubleyi rezerv para yapmak için ciddi çalışmalar yapan Rusya"nın bu uygulamasını ilk tanıyan ülke biz olacağız. Bu sistem, ihracatçılarımıza vadeli satış yapabilme imkanı da sağlayacak. Bunu yaygınlaştırmak için de 5 bin firmaya "ruble kabul ediyorum" yazılı afiş ve broşürler dağıtıldı” dedi.

  Büyükelçi: Açık konuşun sorunlar çözülsün

  TÜRKİYE"nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, Rusya ve Türkiye arasında yaşanan ve bir türlü çözümlenemeyen "gümrük sorunu"na değinerek, ihracatçıların sorunları açıkça dile getirmemelerinden yakındı. Büyükelçi Akıncı, şunları söyledi: “Firmalar, sorunlarına ses çıkarmıyor, şikayetlerini dile getirmekten kaçınıyor. Oysa, uygulamanın sağlıklı devam etmesi için bilgi akışı şart. Sektör temsilcilikleri çıkarlarına sahip çıkmalı. Aksi taktirde bizden keramet beklenmemeli. Siz, firmanızı, sorun çıkaran gümrüklerin isimlerini söylemezseniz, biz bu sorunlarla nasıl başa çıkalım. Bugün Rusya"yla ticaret hacmimiz 40 milyar dolara yaklaşıyor. Önce sektör içinde dayanışma yapmanız gerekiyor.”

  Ruble hesabı açıp kredi kullandırıyor

  GARANTİ Bankası Merkezi Operasyondan Sorumlu Koordinatörü İlker Yavaş, ruble ile ticaretin önünün açılması için gerçekleştirilen düzenlemeler sonucunda sadece ruble ile değil diğer para birimleriyle de ticaretin gerçekleştirilebileceğine değinerek, sadece kendi bankalarının 4 aylık süreçte toplam 1.35 milyar rublelik para transferine aracılık ettiğini ifade etti. Ayrıca, bankanın 736 şubesinde gerçekleştirilen nakit işlemlerin de daha şimdiden 418 milyon rubleye ulaştığını söyledi. İlker Yavaş, “Artık, şubelerde rubleyle vadeli ve vadesiz mevduat hesabı açılabiliyor. Döviz kredisi kullandırılabiliyor. Teminat mektubu ve harici garanti de verilebiliyor. Ruble ile gerçekleştirilen ihracatların bedelleri ruble üzerinden tahsil edilebilmekte ve bu dövizlere alış yapılarak döviz alım belgesine bağlanabilmektedir” dedi.HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim