• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Ressamlar Gürsel'i çizer mi?

  18.01.2012 09:54
  Kenan Evren'i kesinlikle çizmeyiz" diyen ressamlar, bir diğer darbeci Gürsel konusunda ise farklı düşünüyor.
  Ressamlar Gürseli çizer mi?
  Ressamlar Gürsel'i çizer mi? Ressamlar Gürsel'i çizer mi? Ressamlar Gürsel'i çizer mi?

   İsteğine karşın Kenan Evren’in portresini hiçbir ressamın çizmeyi kabul etmemesi, sanat camiasında memnuniyetle karşılandı. Radikal’de dün yer alan haberde, Köşk’ün cumhurbaşkanlarının portrelerinin yapılması için akademiye başvurduğu ancak akademinin ortak bir görüş olarak “Evren’i çizmeyiz” yanıtını ilettiği yer almıştı. Radikal bu kez de ressamlara 27 Mayıs darbesinin mimarı Cemal Gürsel’in resmini yapıp yapmayacaklarını sordu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız, “Gürsel için farklı görüşler olabilir. Üniversite mensubu ressamların Evren’in portresini yapmayacağı konusunda kefil olabilirim ama Gürsel için aynı şeyi söyleyemem. Çünkü bazı sol görüşlü ressamlar, 27 Mayıs’ı darbe olarak görmüyor” dedi.

  Sıra 27 Mayıs darbesine de gelir
  Mehmet Güleryüz/Ressam: Mimar Sinan Üniversitesi’nin tutumunu çok doğru ve gerekli buluyorum. Evren hakkında şu sıralar gecikmiş bir dava süreci başladı. Ama çok erkenden de demokrat düşünce, Evren’in darbeci kimliğini gayet belirgin olarak vasıflandırmıştı. Dolayısıyla birçok noktada bizler de kişisel olarak buna benzer tutumlar içinde olduk. Örnekse Aksanat’ta açılan Kenan Evren Sergisi’ne ben ve birçok sanatçı arkadaşım itiraz ettik. Ondan sonra da uzunca bir süre o salonda eser sergilemeyi boykot ettik. Rektörün kararı çok yerinde ve akademiye yakışır niteliktedir. Cemal Gürsel için de böyle bir tavrın sergilenmemesini Türkiye’nin demokratikleşme sürecindeki aşamalara bağlıyorum. 60 darbesi çok geride kalmış ve maalesef değerlendirilmesi tam anlamıyla yapılamamıştır. Dolayısıyla bu durum çok da erken tarihlere kadar inilmesini gerektirir. Biz yakın tarihimizdeki darbeyle hesaplaşabilirsek, 60’la da hesaplaşma vakti gelir.

  Bu yaman bir çelişki olur
  Devrim Erbil/ Ressam: Bir ressam olarak bu tutumu destekliyorum. Darbe döneminde sanatçıların, aydınların çektiği sıkıntıları yaşamış biri olarak Yalçın Karayağız’ın bu tavrının doğru olduğunu düşünüyorum. Demokratik bir toplumda darbelerle hiçbir şeyin düzelemeyeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin tavrını çok demokratik, aydın ve sanatçıların bir duyarlılığı olarak ele alıyor, Yalçın’ın görüşlerine katılıyorum. Doğrusu bana da önerilse ben de Kenan Evren’in portresini yapmazdım. Ben 27 Mayıs’ı da yaşadım fakat o dönemin koşulları çok daha farklıydı. Onu bir darbe olarak değil ülkece demokrasinin kökleşmesi olarak aldık. Kamuoyunda da bütün aydınlar kesiminde de o dönem çok farklı bir gözle görüldü. Cemal Gürsel’in portresinin yapılıp Kenan Evren’inkinin yapılmamasının çelişki olduğunu kabul ediyorum. Fakat bu ülkenin, politikanın çelişkisidir. Bu çelişkiyi yaratanlar cevaplarını tarih önünde vereceklerdir.

  Evren’e sıcak bakmıyorum
  Hüsamettin Koçan/Ressam: Ben öncelikle bu projeyi bir belge çalışması olarak görüyorum. Eğer bir Cumhurbaşkanı topluma mal olduysa, toplum onun portresini zaten yapar. Dolayısıyla sanatçılar da topluma mal olmuş cumhurbaşkanına sahip çıkarlar. Portre yaptırmak, heykel diktirmek doğrusunu isterseniz çok fazla resmi söylem içeriyor. Bunlar sivil alanın inisiyatifine bırakılmalı. Cumhurbaşkanlığı projeyi yaparken Türkiye’yi en üst seviyede temsil etmiş kimseleri kalıcı kılmak istemiş olabilir. Fakat kişisel görüşüm buna tarihin karar vereceği yönünde. Tarih o galeriye kimi yerleştireceğine karar verir. O yüzden bu projenin sanatsal bir olay olarak görülmesini uygun bulmuyorum. Bu açıdan Mimar Sinan Üniversitesi’nin ilk dertlerinin bu ısmarlama tavırla olması gerektiği fikrindeyim. Onun dışında Kenan Evren’in portresinin yapılmak istenmemesi o kurumun siyasal tutumuyla ilgili bir şeydir. Benim de darbecilik konusuna sıcak bakmam mümkün değil.

  Sanatçının inisiyatifine bağlı
  Ergin İnan/Ressam: Ben de Cumhur-başkanlığı’nın bu projesinin üç kişilik danışman kurulunda yer alıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaret gerçekleştirdikleri ülkelerde böyle bir izlenim edinmiş. Türkiye’de Atatürk ve İnönü dışında cumhurbaşkanlarının portrelerinin eksik olduğu sonucuna varmış. Dolayısıyla Türkiye’de şimdiye kadar Cumhurbaşkanlığı yapmış şahsiyetlerin portrelerinin yapılarak Çankaya Köşkü’nde sergilenmesi için proje kapsamında çalışmalara başlandı. Kenan Evren’in portresini yapıp yapmamak sanatçının inisiyatifinde olan bir şey olmalı. Sanatçı ister beğenip yapar, isterse de beğenmeyip yapmaz. Buna karar verecek olan kendisidir. Evren’in portresini yapacak olan sanatçı muhakkak zorlanabilir. Bu açıklamayı tamamen Yalçın Karayağız’ın kişisel düşüncesi olarak kabul ediyorum, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne kurumsal olarak mal edilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. 

  radikal.com

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim