İngiltere'nin Northamptonshire bölgesindeki Huxlow Science College'ta resim öğretmeni olarak görev yapan 41 yaşındaki Emma Wright, öğrencilerine proje için bir ödev verdi. Ancak bu ödev, uzun yıllardır görev yaptığı okulu birbirine katmakla kalmadı, ülke çapında da tepki topladı. Ders sırasında hemen hepsi 16 yaşından küçük olan öğrencilerine müstehcenlik içeren bir takım sanat eserleri gösteren Wright, öğrencilerin bu eserlerden ilham alarak çalışma yapmalarını istedi.

Sigara içen ve üstsüz poz veren öğrenciler, kendileri için yasak olan ne varsa yapıyor, öğretmenleri Emma Wright ise öğrencilerinin hiçbir hareketlerine karışmıyordu. Öğrencilerin yasakları delen eserleri sonrasında sergilendi. Fakat işler hiç de Wright'ın umduğu gibi gitmedi. 

Öğrencilerin sanat için yasakları deldiği bu çalışmalar, okulun görsel sanatlar zümre başkanı tarafından fark edilince durum Öğretim Düzenleme Ajansı (TRA) yetkililerine bildirildi. Olay kısa zaman içinde büyük bir infial yarattı.

Söz konusu projeden haberdar olan öğrencilerin ebeveynleri okulu bastı, okul yönetimi ise velilere durumun yetkililere bildirildiğini ve henüz bir karar çıkmadığı için beklemede olduklarını söyledi.

Konunun basına yansımasından sonra İngiltere'de yeni bir tartışmanın fitili de ateşlenmiş oldu. 15 yaşındaki gençler, ödüllü sanatçıların özgün çalışmalarını derste görmeli mi yoksa görmemeli miydi? Yetkililerin aldığı karar, sanatın özgürleştirici gücüne bir darbe mi indiriyordu?

Hakkında verilen karardan sonra kendisini savunan Emma Wright, öğrencilere gösterdiği çalışmaların özgün eserler olduğunu ve rahatsız edici bir cinsellik barındırmadığını söyledi.

Öğrencilere gösterdiği çalışmaların benzeri şeklinde eserler ortaya koyması gerektiğini söylemediğini vurgulayan Wright, fotoğrafların kendileri için çok da uygun olmadığını öğrencilere en baştan söylemesi gerektiğini ise kabul etti. Emma Wright hakkındaki karardan geri dönülmedi ve öğretmen yaptığı hareketten ötürü suçlu bulundu.

'DERİN BİR ADALETSİZLİK OLDUĞUNUN DÜŞÜNÜYORUM'

Olaydan sonra uzun bir süre bir açıklama yapmayan Emma Wright, sonrasında The Sun gazetesine konuştu. Öğretmenlik yapmasının yasaklanmasından sonra artık bir huzurevinde görev yapmaya başladığını söyleyen Wright, "Başıma gelen olayda derin bir adaletsizlik olduğunu düşünüyorum. Ancak artık öğretmenlik yapmak istemiyorum. Bu yüzden herhangi bir itirazda bulunmayacağım" dedi.

Başına böyle bir olayın geleceğini hiç düşünmediğini söyleyen Emma Wright, öğrencilere karşı hiçbir kötü niyetinin olmadığını söyledi. Wright, "Bu olaydan haberdar olan herkesin en az benim kadar şokta, üzgün ve öfkeli olduğunu düşünmek istiyorum. Ben o okulda uzun yıllar boyunca öğretmenlik yaptım. Herkes beni biliyor" diye konuştu.