Orijinal Instagram deneyimine daha çok benzeyen reklamsız bir akış sözü veren "The OG App" adlı üçüncü taraf Instagram uygulaması, resmi olarak piyasaya sürüldükten sadece bir gün sonra Apple'ın App Store'undan çekildi.

Apple'ın uygulamayı Meta'nın isteği üzerine çekip çekmediği belli değil, ancak sosyal ağ, hizmete karşı "yürütme eylemleri" gerçekleştirdiğini doğruladı.

Bir Meta sözcüsü yaptığı açıklamada, "Bu uygulama politikalarımızı ihlal ediyor" dedi. Sözcü, bu eylemlerin ne olduğu veya Apple ile temas halinde olup olmadığı konusunda ayrıntı vermeyi reddetti, ancak Meta'nın klon sitelerini yasaklayan politikalarını özetleyen bir blog gönderisine dikkat çekti.

Meta, "Klon sitesi, mevcut bir sitenin içeriğini tamamen veya kısmen çoğaltan bir üçüncü taraf sitesidir" diye açıklıyor. Twitter'da The OG App geliştiricileri, hizmetle olan bağları nedeniyle tüm ekibinin Facebook ve Instagram'dan kalıcı olarak yasaklandığını söyledi.

TechCrunch'a göre, OG Uygulaması bir yıldan fazla bir süredir çalışıyor. Uygulamanın kurucuları, yayına Instagram'ın reklamsız "daha temiz" bir versiyonunu sunmak istediklerini söyledi. Uygulama, Reelsiz özelleştirilebilir akışlar, önerilen gönderiler ve uzun süredir Instagram kullanıcıları arasında zaman zaman tartışmalı olan diğer yeni özellikleri içeriyordu. Uygulamanın Android sürümü şu anda hala kullanılabilir durumda.

Meta'nın politikaları uzun süredir üçüncü taraf Instagram müşterilerini yasaklıyor ve son yıllarda şirket, klon sitelerini yasaklayanlar da dahil olmak üzere kurallarını ihlal eden geliştiricilere karşı bir çok dava açtı. Aynı zamanda şirket, meşru araştırmacıların platformu inceleme girişimlerini durdurmak için aynı politikaları kullanmakla da suçlandı.

Ancak bu durumda, OG Uygulamasının yaratıcılarının Instagram'ın politikalarını açıkça çiğnediği görülüyor. Şirket, geliştiricilerin kendi Instagram sürümlerini oluşturmaları için herkese açık bir API sunmuyor ve Twitter'da The OG App, Android API'sini "tersine mühendislik" yapmak zorunda olduklarını söyledi. Uygulama ayrıca, geliştiricilerin kullanıcıların hesap bilgilerini nasıl koruduğuna ilişkin gizlilik endişelerini de gündeme getirdi. Buna rağmen, uygulama daha basitleştirilmiş ve reklamsız deneyimi sayesinde şimdiden çok sayıda hayran kazanmıştı. Instagram ayrıca, Reels ve önerilen içeriği agresif şekilde zorlamasına karşı bir tepkiyle uğraşıyor. OG App, App Store'dan kaldırılmadan önce 10.000'den fazla indirme gerçekleştirdiğini, çünkü "onları dinledik ve istediklerini yaptık" diyordu.