• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Referandum'a Evet diyecek

  31.08.2010 14:07
  Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Nazilli ilçe yönetimi, 12 Eylül’de oylanacak Anayasa Değişikliği Paketi’nin millete karşın kendisini ayrıcalıklı görenlerle, millet iradesini savunanları ortaya çıkaracağını belirtti.
  Referanduma Evet diyecek
  Referandum'a Evet diyecek Referandum'a Evet diyecek Referandum'a Evet diyecek

  Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Nazilli ilçe yönetimi adına Özkan Yıldırımkaraman, “Toplu Sözleşmeye de, Toplumsal Sözleşmeye de Evet” konulu basın toplantısında, referandumda neden "Evet" oyu kullanacaklarını açıkladı. Özkan Yıldırımkaraman, emeğin ve özgürlüklerin topyekûn saygın olması, demokratikleşmenin önündeki mevzuat engelinin kaldırılması için darbecilere karşı duracaklarını ifade etti. “12 Eylül"ü darbeyle kirlettiler, Evet"le temizleyeceğiz” diyen Yıldırımkaraman, “Biz 12 Eylül"ün mağdurları olarak 12 Eylül"ün zulmüne uğramış bir halk olarak gereken cevabı sandıkta vereceğiz, topyekûn yeni anayasanın yolunu açacağız” dedi.

  ELİTLER, AYRICALIKLI KONUMLARINI KAYBETMEK İSTEMİYOR
  Türkiye"de bugüne kadar görülmemiş bir değişim yaşandığını kaydeden Özkan Yıldırımkaraman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplum mühendisleri, Meclis"teki projesiz muhalefet partileri, ihtilalci gelenekten gelen militer elitlerin oluşturduğu bir grubun ayrıcalıklı konumlarını yitirmemek için, Anadolu insanının sosyal, siyasi, kültürel ve ekonomik özgürlüğüne karşı sürdüre geldikleri savaşın post modern biçimiyle karşı karşıyayız. Bürokratik oligarşinin, milli iradeye dayanarak gelişen demokrasiyi kabullenemediğinin altını çizmeliyiz. Bu zihniyetin, toplumun kendi kendini idare etme gibi bir ehliyete ve dirayete sahip olamayacağı düşüncesindeyiz. Demokratik hak ve özgürlüklerin belli sınıfların tekelinde olmayacağına dair bilincin, kendini seçkin olarak adlandıranları rahatsız ediyor. Bu zihniyet, ülkeyi bir korku ve yasaklar imparatorluğuna dönüştürmüştür. İnsan hak ve hürriyetlerinin korunmasına yönelik olarak bir değişim yaşanmaktadır. Türkiye"de değişime direnen zihniyete göre ülkenin kan gölüne dönüşmesinin hiçbir önemi yoktur; hatta yüzlerce, binlerce vatan evladı şehit olabilir, yeter ki sahip oldukları ayrıcalıklara zarar gelmesin” şeklinde konuştu.

  ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ MİLLİ BİR KAZANÇ
  12 Eylül"de yapılacak referandumun, bir partinin hanesine kazanç girecek diye baltalamaya kalkışmanın akıl ve izanla bağdaşmadığını dile getiren Özkan Yıldırımkaraman, “Asıl kazanacak olan, milletin kendisidir. Bu yüzden referandumda "evet" demeye mecburuz. 12 Eylül"den sonra "yeni ve sivil bir anayasa" için daha geniş çaplı bir mücadelenin içinde olacağız. Aydınlık bir Türkiye"nin yolunu açacağız, geriye dönmemek için, hep ileriye gitmek için, çocuklarımızın geleceği için, Türkiye"nin geleceği için güçlü bir kararlılıkla "Evet" diyeceğiz”. “Maalesef ülkemizde anayasa yapana göre pozisyon alınıyor, içeriğine bakılmıyor. Dün 12 Eylülcülerden hesap sorulsun diye bas bas bağıranlar, bugün anayasa değişikliği gerçekleştiğinde 12 Eylülcülerden hesap sorulamayacak diyorlar. O zaman sormazlar mı; niçin 12 Eylülcülerden hesap sorulsun diye yıllardır kamuoyunu meşgul ettiniz? Peki, siz nasıl hesap sormayı planlıyordunuz? Onlar gibi darbe yaparak mı? Darbelere, darbecilere, yargısız infaz yapanlara, 12 Eylül öncesi halkları birbirine düşürüp kırdıranlara, Maraş"ta, Çorum"da Alevi-Sünni çatışması çıkaranlara, TİT"e, kontrgerillaya, JİTEM"e, her türlü çetelere hesap sorma vakti gelmedi mi?” diye sordu.

  SENDİKAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER GELİŞİYOR
  Değişikliğin gerçekleşmesi halinde, sendikal özgürlüklerin genişleyeceğini vurgulayan Yıldırımkaraman, kamu çalışanlarının kazanımlarını şu şekilde açıkladı; “Memur maaşlarının artışının önü açılıyor. Bu yıl, anayasa değişikliği millet tarafından onaylandığında son kez toplu görüşme masasına oturmuş olacak. Şimdiye kadar kararlarının bağlayıcılığı olmayan Uzlaştırma Kurulu, anayasa değişikliğiyle Kamu Görevlileri Hakem Kurulu olarak yeniden yapılandırılacak ve bu Kurul"un kararları kesin olacak. Artık hükümetlerle anlaşırsak, atılan imzalar kesin olacak. Anlaşamazsak, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu"nun verdiği karar kesin olacak.” Referandumdan sonra daha kapsamlı bir sivil Anayasa sürecinde memurlara grev hakkının da verilmesi için sendika olarak mücadele edeceğiz. Anayasa değişikliği, toplumun birçok kesimine yeni kazançlar sağlamaktadır. Değişikliklerle, Ekonomik ve Sosyal Konsey Anayasa"ya giriyor. İşçi sendikalarında grev hakkına getirilen kısıtlamalar kaldırılıyor. Grev esnasında meydana gelen olaylardan sendikanın sorumlu olacağına yönelik hüküm anayasadan çıkarılıyor. Siyasi amaçlı grev ve lokavt faaliyetlerine ilişkin yasaklar da kaldırılarak çalışanlar lehine iyileştirmeye gidiliyor. Bunun yanı sıra memurlar ve diğer kamu görevlilerine verilen uyarma ve kınama cezaları yargı denetimine açılıyor. Ayrımcılığa tabi tutulduğuna inananlar, AİHM yerine Anayasa Mahkemesi"ne başvurabilecek” şeklinde açıkladı.

  ANTİDEMOKRATİK YARGI KARARLARI ALINAMAYACAK
  Yapılacak değişiklikle, Anayasa Mahkemesi"nin antidemokratik karar almasının zorlaşacağına işaret eden Yıldırımkaraman, Kamu Denetçiliği ile de mahkemeye gitmeden kamu ile birey arasındaki ihtilafa çözüm yolu açıldığını bildirdi. Anayasa değişikliğine "Evet" demek için birçok sebep olduğunu söyleyen Özkan Yıldırımkaraman; “12 Eylül darbecilerine yargılanma yolu açılıyor. Ordudan atılan askere yargı yolu getiriliyor. Kişisel verileri korumaya alan anayasa paketi ile fişlemeler tarih olacak. Darbecilerin sivil mahkemelerde yargılanması düzenleniyor. Yüksek yargıdaki vesayetçi anlayış sona eriyor. 13 bin hakim ve savcıya söz hakkı doğuyor. Yargıtay, Danıştay ve HSYK"da çalışan hakimler ve savcılar arasında top çevirme işi sona eriyor. HSYK-Yargıtay-Danıştay paslaşması bitiyor, kapalı kast sistemine son veriliyor. Meslekten atılan hakim ve savcıya yargıda hak arama yolu veriliyor. İkili yargı sistemine son veriliyor. Asker demokratik rejime karşı suç işlese, darbe planı yapsa, askeri mahkemede yargılanıyordu, şimdi sivil mahkemelerde yargılanacak. Askeri hakimler emir komuta zincirinden kurtuluyor, hakimlik teminatı geliyor. Yerindelik denetimi engelleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim