• BIST 107.359
 • Altın 151,681
 • Dolar 3,6702
 • Euro 4,3105

  Rasmussen'e karşıyım

  04.04.2009 07:33
  Danimarka Başbakanı'nın NATO Genel Sekreterliği'ne karşı olduğu bilinen Erdoğan dün net ifadelerle “Rasmussen'e karşıyım” dedi.
  Rasmussene karşıyım
  Rasmussen'e karşıyım Rasmussen'e karşıyım Rasmussen'e karşıyım

  Ajansların flaş olarak geçtiği açıklama zirve kulislerinde şok etkisi yarattı. NATO'da Türkiye'nin iknası için büyük bir gayret başladı.

  Başbakan Erdoğan'dan Danimarka Başbakanı Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'ne veto sinyali geldi. Erdoğan, G-20 Zirvesi için bulunduğu İngiltere'de Danimarkalı bir gazetecinin sorusu üzerine, Rasmussen'in Roj TV ve karikatür krizindeki olumsuz tavrından söz ederek, “Bizde soru işareti meydana getiriyor. Kişisel kanaatim olumsuz” dedi. Erdoğan, Londra'da Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde 'Küresel Kriz ve Türkiye'nin Rolü' konulu bir konuşma yaptı. Erdoğan soru bölümünde Danimarkalı bir gazetecinin Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği adaylığına ilişkin düşüncelerini sorması üzerine Türkiye'nin konuya ilişkin düşüncelerini daha önce açıkladığını söyledi.
  BİZİM İÇİN SORU İŞARETİ

  Erdoğan şunları söyledi: “NATO'nun barışı güvence altına alma durumundaki bir kurum. Fakat ülkemdeki terör örgütünün yayın organı Danimarka merkezli yayın yapıyor. 4 yıl önce Rasmussen'den ricada bulundum. Buna rağmen durdurmamıştır veya durduramamıştır. Bu nasıl barışı koruma, güvence altına almadır. Karikatür krizi yaşadık. Ricada bulundum. Ülkenizdeki İslam ülkelerinin büyükelçilerini davet edin, durumu nasıl aşacağız bunları konuşun dedik. Olumlu yaklaşılmadı. Bu tür barış sürecine katkısı olamayanlar acaba bundan sonra nasıl olacak. Bu bizde soru işareti. Doğrusu benim kişisel kanaatim, olumsuz bakıyorum.”

  SEÇİLEMEZSE SİYASİ HAYATI BİTER

  Rasmussen'in genel sekreterliğe adaylığını koyduğu da resmen teyit edildi. Rasmussen'in lideri bulunduğu Liberal Parti sözcüsü Inger Stoejberg, TV2 News televizyonuna Danimarka Başbakanı'nın partideki çalışma arkadaşlarını NATO genel sekreterliğine adaylığını koyacağı konusunda bilgilendirdiğini açıkladı. Danimarka'da “Rasmussen resmen aday olarak ortaya çıkıp da seçilemezse, politik hayatı biter. NATO'da seçilemeyen bir Rasmussen'in iç politikaya devamı söz konusu olamaz” yorumları yapılıyor.

  GÜNEYDOĞU'DA HALK TEHDİT EDİLDİ

  Erdoğan, Genelkurmay'ın “Güneydoğu'daki seçim sonuçları üzerinde düşünüyoruz” şeklindeki açıklamasını hatırlatan gazetecilere de, “Tehditlerle bir seçim yarışı yaşanmıştır. Vatandaşlar evlerinin altından atılmış mektuplarla ciddi tehditler almıştır. Yani demokratik ortamdır buna diyemem” dedi.


  Başbakan olarak söyledim bunu

  Erdoğan kaldığı The Dorchester Otel'de gazetecilerin soruları üzerine “Ben Başbakan olarak söyledim. Kişisel görüşüm ama bir Başbakan olarak söyledim” dedi. Erdoğan, “Sizin görüşünüzü hükümetin görüşü olarak alabilir miyiz?” sorusuna, “Nasıl değerlendirirseniz ben ona saygı duyarım” cevabını verdi.  Almanya, Obama'nın ikna etmesini umuyor

  Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ABD'nin Türkiye'ye, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in yeni NATO Genel Sekreteri olması için baskı yapmasını ümit ettiğini söyledi. Steinmeier, Baden-Baden kentinde NATO ülkeleri hükümet ve devlet başkanları için Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından verilen resepsiyonda Almanya televizyonu ZDF'ye yaptığı açıklamada, ABD'nin Rasmussen için Türkiye'ye baskı yapmasını umut ettiğini belirterek, “Amerikalılar'ın, çekincelerin giderilmesi için tartışmaya yoğun biçimde katılacaklarına inanıyorum” diye konuştu. NATO ülkeleri liderlerinin bu akşam Baden-Baden kentinde, Rasmussen'in NATO Genel Sekreteri olması konusunda anlaşmaya varacaklarını tahmin ettiğini ifade eden Steinmeier, Rasmussen'in yeni genel sekreter olacağını düşündüğünü kaydetti.

  Diğer Haberler
 • Yazıcıoğlu hakkında yeni iddia 21 Mayıs 2009 Perşembe 07:18
 • Çankaya Köşkünden açıklama 18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:38
 • Değişiklik yetkisi sınırlı11 Mayıs 2009 Pazartesi 06:13
 • Özkök’ün tedirgin saatleri 10 Mayıs 2009 Pazar 12:11
 • Selçuktan ilginç iddia10 Mayıs 2009 Pazar 08:27
 • Erken uyarı MİTçiden 09 Mayıs 2009 Cumartesi 08:20
 • 27 Nisan’ın arkasında durdu08 Mayıs 2009 Cuma 07:19
 • Tanımadıklarıyla görüşmüş! 07 Mayıs 2009 Perşembe 12:24
 • İlginç plan07 Mayıs 2009 Perşembe 08:11
 • Kızlar ayrı okulda okutulsun07 Mayıs 2009 Perşembe 07:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim