Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması

Fiyat artışları ve enflasyon… Gıda fiyatlarında artış devam ederken şimdi bir de merdiven altı işletmelerin hileleri ortaya çıktı. İnternette 5 kilo sucuğu 750 liraya satan fırsatçılar türedi. Et fiyatları bu kadar artmışken sektör temsilcileri de bu fiyatlardan satılan ürünlere isyan ediyor.

'5 KİLO SUCUK 750 LİRA OLUR MU?'

İnternette 5 kilosu 750 liraya satılan sucuk fiyatına tepki gösteren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, "5 kilogram sucuğun 750 lira olması demek, kilosu 150 lira demek. 150 liraya işkembe yok. İnternet sahtekarlığı bu" dedi.

SUCUK İLANLARINA DİKKAT!

Et ve tavuk fiyatlarındaki artışın tartışıldığı bugünlerde, internette satışa sunulan sucuk ilanları dikkati çekti. Türkiye'nin her yerine kargo dahil 5 kilogramlık sucuğu 750 liradan göndereceği yönündeki ilanları kasapların tepkisine neden oldu.

“SUCUĞUN KİLOSU 500 LİRA, 150 LİRA OLMASI İMKANSIZ”

NTV'nin haberine göre, et ve kıymanın kilogram fiyatının 500 liraları bulduğunu, sucuğun kilosunun 150 lira olmasının imkansız olduğunu belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, vatandaşın dolandırıcılara ve gıda hilelerine ilişkin duyarlı olmaları yönünde uyarıda bulundu.

Ramazan’a hile karıştı! Kasaplar Federasyonu Başkanı isyan etti: 5 kilo sucuk 750 lira olur mu? - 1. Resim

“NE SUCUK GELİYOR NE DE PARA, BU SAHTEKARLIKTIR”

Sucuğun yapımında kullanılan kıyma, baharat ve diğer sarf malzemelerin fiyatının piyasada oldukça yüksek olduğunu anlatan Yardımcı, "5 kilogram sucuğun 750 lira olması demek, kilosu 150 lira demek. Bu hesaba bakınca 150 liraya işkembe yok. İnternet sahtekarlığı bu. Hesap numarasına parayı gönderiyorsun; ne sucuk geliyor ne de para. Bu sahtekarlıktır" dedi. Türkiye genelinde etin, kıymanın en ucuz fiyatının 500 lira olduğunu anlatan Yardımcı, "Kıymanın kilosu 500 lira olmuş. 1 kilo sucuğu, 150 liraya nasıl veriyorlar? Kelle veremezler, kilosu 300 lira. İşkembenin kilosu 150 lira. Sucuğun baharatı var, bağırsağı var, eti var. Böyle bir şey olmaz" dedi.

Ramazan’a hile karıştı! Kasaplar Federasyonu Başkanı isyan etti: 5 kilo sucuk 750 lira olur mu? - 2. Resim

KASAPLARDA SİPARİŞE GÖRE YAPILIYOR

Yardımcı, sucuğun artık kasaplarda vatandaşın siparişine göre yapıldığını, marketlerde satılanın altında bir maliyetle sunduklarını da söyledi.