• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Rakı 50 YTL olabilir

  26.01.2008 23:24
  Türk rakı üreticileri, AB'nin rakıdaki vergi yükünün artması sonucunu doğuracak olan 'alkol derecesine göre vergileme' ısrarına karşı dernekleşerek güç birliğine gitti. Dernek, Avrupa'da rakı lobisi yapacak.
  Rakı 50 YTL olabilir
  Rakı 50 YTL olabilir Rakı 50 YTL olabilir Rakı 50 YTL olabilir

  Türkiye'deki alkollü içki üreticileri Geleneksel Alkollü İçki Üreticileri Derneği (GİSDER) çatısı altında bir araya geldi. Başkanlığını Mey İçki CEO'su Galip Yorgancıoğlu'nun yaptığı dernek, Avrupa Birliği'nin (AB) rakıdaki vergi yükünün artması sonucunu doğuracak olan "alkollü içkilerde alkol derecesine göre vergileme" ısrarına karşı, Avrupa'da rakı lobisi yapmayı planlıyor. Yorgancıoğlu, AB nezdinde rakıdaki verginin İskoç viskisi ile aynı orana getirilmesi halinde fiyatların 50 YTL seviyesine çıkabileceğini söyledi. "Nasıl uzonun fiyatı Yunanistan tarafından belirleniyorsa rakının fiyatının da Türkiye tarafından belirlenmesi doğal ve akla uygun yoldur" diyen Yorgancıoğlu, bu belirlemenin AB merkezinden yapılmasının sakıncalı olduğunu açıkladı.
  GİSDER'in tanıtımı dolayısıyla dün İstanbul'da düzenlenen toplantıda konuşan Yorgancıoğlu, geleneksel Türk alkollü içkileri olmak üzere tüm distile alkollü içki sektöründe sınai ve ticari faaliyetin gelişimi ve sektörün koordinasyonuna katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi. Yorgancıoğlu, AB ile olan müzakerelerde distile alkollü içkilerle ilgili gündeme gelecek en önemli konulardan birinin distile alkollü içkilere uygulanan vergi oranlarının yeniden düzenlenmesi olacağını belirtti. AB'nin rakıya uygulanmakta olan verginin artırılarak İskoç viskisi ile aynı orana getirilmesi talebinde bulunduğunu anımsatan Yorgancıoğlu, bunun gerçekleşmesinin üzüm ve anason üreticilerinden tüketicilere kadar çok geniş bir kesimi olumsuz biçimde etkileyeceğini söyledi. Yorgancıoğlu, "AB aynı konuda komşumuz Yunanistan'la geçmişte yapmış olduğu müzakerelerde uzonun Yunanistan'ın milli içkisi olduğunu tescil etmiş ve vergi rejiminin düzenlenmesinde uzoya gerekli vergisel muafiyeti sağlamıştır ve viski ile diğer yüksek alkollü içkilerle aynı seviyede vergilendirilmemiştir. Fransa'nın denizaşırı bölgeleri içinde üretilen rom ve Portekiz'in de bazı bölgelerinde üretilen özel bir içkisinin AB'den sağlanmış ayrıcalığı bulunmaktadır" diye konuştu.

  Fiyatı Türkiye belirlemeli
  Türkiye'nin Yunanistan'dan farklı bir muameleye tabi tutulmak istenmesini "onur kırıcı ve kabul edilemez" bulduklarını kaydeden Yorgancıoğlu, rakının Türkiye'nin milli alkollü içkisi olduğu noktasından hareketle hükümetin destekleyici olması ve Brüksel'de taviz vermekten kaçınması gerektiğini söyledi. Rakının vergi oranının İskoç viskisi düzeyine çekilmesi durumunda en çok tüketicilerin zarar göreceğini vurgulayan Yorgancıoğlu, şöyle devam etti:
  "Bu düzenleme rakının fiyatının Brüksel tarafından belirlenmesinin önünün açılmış olmasıdır. Nasıl uzonun fiyatı Yunanistan tarafından belirleniyorsa rakının fiyatının da Türkiye tarafından belirlenmesi doğal ve akla uygun yoldur. Normal bir rakının fiyatı 25-26 YTL civarında. Vergi viski seviyesine geldiği zaman fiyatı 50 YTL seviyelerine çıkabilir. Bir şişe rakının yüzde 65'i ÖTV ve KDV'den oluşur. ÖTV'ye gelecek herhangi bir zammı da ertesi gün yansıtmak zorundayız."

  Avrupa'da lobi yapacaklar
  Hükümetin bugüne kadar alkollü içki sektöründen yana destekleyici bir tavır aldığına değinen Yorgancıoğlu, "İskoç Viski Derneği, Brüksel nezdinde büyük lobi gücüne sahip. Biz de sesimizi duyurma ve hakkımızı arama mücadelesini başlatmış bulunuyoruz" dedi.
  Yorgancıoğlu, Türkiye'de rakı satışının 50 milyon litre civarında, toplam alkollü içkiler pazarının da 4 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu kaydetti. GİSDER'in kurucuları arasında Mey İçki, Efe Alkollü İçecekler, Sarper İçecek, Anadolu Alkollü İçecekler ve Burgaz Alkollü İçkiler bulunuyor.

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim