Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki 4 bölgeyi ilhak etmesi sonrası Avrupa Birliği, '4 bölgenin Rusya'nın parçası olduğunu katiyen kabul etmiyoruz' açıklaması yayınladı. AB'nin bu açıklamasından kısa bir süre sonra ABD ve İngiltere de peş peşe açıklamalar yaptı ve Rusya'ya yönelik bir dizi yaptırım daha açıkladı. ABD Başkanı Biden uluslararası kamuoyunu Rusya'nın 4 bölgeyi ilhak etme kararını kınamaya davet etti.

Tuba Ünsal'dan güzellik yarışmalarıyla ilgili çıkış! Tuba Ünsal'dan güzellik yarışmalarıyla ilgili çıkış!
Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki 4 bölgeyi ilhak etmesi sonrası Avrupa Birliği, '4 bölgenin Rusya'nın parçası olduğunu katiyen kabul etmiyoruz' açıklaması yayınladı. AB'nin bu açıklamasından kısa bir süre sonra ABD ve İngiltere de peş peşe açıklamalar yaptı ve Rusya'ya yönelik bir dizi yaptırım daha açıkladı. ABD Başkanı Biden uluslararası kamuoyunu Rusya'nın 4 bölgeyi ilhak etme kararını kınamaya davet etti.

Ukrayna'nın 4 bölgesini Rusya'nın ilhak etmesi sonrası tüm dünyadan tepki yağmaya devam ediyor. En sert tepki ve kınama ise Avrupa ülkelerinden yapılan ortak açıklamayla geldi.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:"Kırım, Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk, Ukrayna'nındır. Avrupa Birliği, bu yasadışı ilhakı hiçbir zaman tanımayacak."

AB, açıklamasının devamında Rusya'ya karşı yaptırımları arttıracağının altını çizdi ve Ukrayna'ya güçlü desteğini sürdüreceğini vurguladı.

Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklama, 27 üye ülkenin liderlerinin imzasını taşıyor.

ABD'DEN PEŞ PEŞE FLAŞ YAPTIRIM KARARLARI

Rusya'nın ilhak hamlesine ABD'den de tepki gecikmedi. ABD Başkanı Joe Biden Rusya'nın ilhakının BM kararlarına ve uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizerek bu kararları kabul etmediklerini açıkladı.

ABD Putin'in ilhak töreni sonrası Merkez Bankası başkanı ve Ulusal Güvenlik Konseyi üyelerinin ailelerinin de aralarında bulunduğu 1000'den fazla kişi ve firmaya yaptırım uyguladı.

Bu yaptırımlar kapsamında; -Rusya Yasama Meclisi'nin 278 üyesine yaptırım getirildi. -Rusya ve Belarus'tan askeri yetkililerin de aralarında bulunduğu 910 kişiye vize kısıtlaması getirildi. -Rusya'nın teknolojik ve endüstriyel kapasitesine darbe vuracak yaklaşık 700 malın ihracatı yasaklandı. -ABD Ticaret Bakanlığı ihracat kontrolünü ihlal edenler listesine 57 şirket daha ekledi.

Hazine Bakanı Janet Yellen konuya ilişkin açıklamasında "Putin'in hileli bir şekilde Ukrayna'nın bazı bölgelerini ilhak etmeye çalışmasına seyirci kalmayacağız" dedi.

Biden, bugünkü ABD yaptırımlarının, Ukrayna bölgesinin statüsünün değiştirilmesi için yasadışı çalışmalara siyasi veya ekonomik destek sağlayanlara bedel ödeteceğini söyledi.

AB'NİN AÇIKLAMASINI VON DER LEYEN PAYLAŞTIAB'nin açıklamasını tüm üye ülkeler adına Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen sosyal medya hesabından paylaşarak yaptı.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Rusya, kurallara dayalı uluslararası düzeni kasten baltalayarak ve Ukrayna'nın temel bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğü haklarını, BM tüzüğü ve uluslararası hukukta yer alan temel ilkeleri açıkça ihlal ederek, küresel güvenliği riske atıyor. Rusya'nın Ukrayna'nın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü daha fazla ihlal etmesinin bahanesi olarak tasarladığı yasa dışı referandumu ve bunların tahrif edilmiş ve yasa dışı sonuçlarını asla tanımıyoruz ve tanımayacağız. Bu yasadışı ilhakı asla tanımayacağız. Bu kararlar hükümsüzdür ve herhangi bir hukuki sonuç doğuramaz. Kırım, Kherson, Zaporizhzhia, Donetsk ve Luhansk Ukrayna'dır. Tüm devletleri ve uluslararası kuruluşları bu yasadışı ilhakı kesin olarak reddetmeye çağırıyoruz."

BATI'DAN PEŞ PEŞE TEPKİLER: TANIMIYORUZ

Ukrayna ve Batı, oylamaları “düzmece” diye tanımlıyor ve sonuçların asla tanınmayacağını vurguluyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Moskova'nın Ukrayna'nın yüzde 15'inden fazlasını ilhak etmesini protesto etmek için ilhak töreninin hemen ardından Rusya'nın Londra büyükelçisini çağırdı.

İngiltere Başbakanı Liz Truss da Rusya'nın kaba kuvvet kullanarak aldığı kararın uluslararası hukuku değiştirmeyeceğini vurguladı ve referandum sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı.

İsrail de Rusya'nın ilhak kararını protesto eden ülkeler arasına katıldı. İsrail'den yapılan açıklamada Rusya'nın Ukrayna'nın 4 bölgesini ilhak etme eyleminin kabul edilemez olduğu bildirildi.