• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409

  Putin'den ABD'ye çok sert uyarı!

  30.11.2018 20:17
  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Orta  Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'ndan çekilmesinin yeni bir silahlanma  yarışını tetikleyebileceğini söyledi.
  Putin'den ABD'ye çok sert uyarı!
  Putin'den ABD'ye çok sert uyarı! Putin'den ABD'ye çok sert uyarı! Putin'den ABD'ye çok sert uyarı!

  Güney Amerika ülkesi Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen  G20 Zirvesi'ne katılan Putin, Washington yönetiminin, "Soğuk Savaş" döneminden  kalma 1987 tarihli Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'ndan çekilme  planının, "kontrolsüz silahlanma yarışı riski doğurduğu" uyarısında bulundu.

  Rus lider, ABD'nin çekilmesine rağmen "nükleer programı konusunda  yeniden gerilim yaşanmasını önlemek için" İran ile nükleer antlaşmayı teminat  altına alma çağrısında bulunarak, ABD ile Kuzey Kore arasındaki diyaloğu takdirle  karşıladığını ifade etti.

  Putin, öte yandan ABD'nin Pyongyang yönetimine ültimatomlar vermesinin  varılan antlaşmalara engel olabileceği değerlendirmesinde de bulundu.

  Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması

  ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ile ülkesi arasında geçmişte imzalanan  Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'ndan çekileceklerini duyurmuş, "Biz  antlaşmada kalan taraf olduk ve antlaşmaya saygı gösterdik ancak Rusya ne yazık  ki bu antlaşmaya saygı göstermedi. Bu nedenle antlaşmayı feshedeceğiz,  antlaşmadan çekileceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

  ABD ile bu ülkenin Avrupa ve Uzak Doğu'daki müttefiklerini korumayı  amaçlayan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması, 1987'de Washington'da  imzalanmıştı.

  Antlaşma, Rusya ve ABD'nin menzili 300 ila 3 bin 400 mil olan karadan  atılan güdümlü füze almasını, üretmesini ya da test etmesini yasaklıyor. ABD,  Rusya'yı sık sık bu antlaşmayı ihlal etmekle suçluyordu.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim