AB Komisyonu Başkanı von der Leyen 'Elektrik fiyatlarındaki artışın gerçek itici gücü gaz ve özellikle Putin tarafından manipüle edilen Rus gazıdır.' diyerek Putin'in doğal gazı bir silah olarak kullandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki hükümlünün kalan cezasını kaldırdı Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki hükümlünün kalan cezasını kaldırdı
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Danimarka'da düzenlenen Baltık Denizi Enerji Güvenliği Zirvesi bitiminde düzenlenen basın toplantısında Avrupa enerji piyasasındaki son gelişmeler hakkında konuştu.

"Elektrik fiyatlarındaki artışın gerçek itici gücü gaz ve özellikle Putin tarafından manipüle edilen Rus gazıdır." diyen von der Leyen, Putin'in doğal gazı bir silah olarak kullandığını söyledi.

Von der Leyen, elektrik piyasasının işleyişine yönelik bir acil durum aracı geliştirdiklerini ve elektrik piyasasının uzun vadeli yapısal reformu için de çalışmaya başladıklarını anlattı.

"Elektrik piyasası artık işleyen bir piyasa değil çünkü Putin gibi sistematik olarak onu yok etmeye ve manipüle etmeye çalışan bir aktör var." ifadesini kullanan von der Leyen, bu duruma karşı harekete geçtiklerine dikkati çekti.

Avrupa ülkelerinde son dönemde elektrik ve doğal gaz fiyatları tarihi zirve yaptı.

AB üyesi ülkelerin enerji bakanları da doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki hızlı artışı görüşmek üzere 9 Eylül'de Brüksel’de olağanüstü toplantı yapmaya karar verdi.

Başını Almanya ve Fransa’nın çektiği bazı AB üyesi ülkeler doğal gazda tavan fiyat uygulanmasını ve elektrik piyasası faaliyetinin değiştirilmesini talep ediyor. AB Komisyonu bu konuda üye ülkelerle görüşmeler yaparak ortak tutum belirlemeye çalışıyor.

Mevcut sistemde AB'deki toptan elektrik fiyatı, toplam elektrik talebini karşılamak için ihtiyaç duyulan son üretici tarafından ve genellikle hızla devreye alınabilen doğal gaz santrallerince belirleniyor. Doğal gaz fiyatlarındaki hızlı yükseliş bu piyasanın dengesini bozmuş durumda.