Konca Kuriş'in ağabeyi: HÜDA-PAR bir katliam örgütü, kanımız donarak izliyoruz Konca Kuriş'in ağabeyi: HÜDA-PAR bir katliam örgütü, kanımız donarak izliyoruz

Elbistan ilçesindeki depremle alakalı teknik araştırma yapan Prof. Dr. Yaltırak, büyük yıkıma neden olan Çardak fayının 12 bin yıldır uyuduğunu söyledi.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki 7.6 şiddetindeki depremin ardından söz konusu fayda hareketlilik yaşanmasını beklemediğini vurgulayan Yaltırak, “Buradaki hareket hızına bağlı olarak bundan sonra da büyük bir ihtimalle binlerce yıl deprem olmayacak.”

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak başkanlığındaki ekip, 7.6 şiddetinde depremin yaşandığı Çardak Fayı’nın röntgenini çekiyor.

İTÜ ekibi, Elbistan, Göksun, Ekinözü ve Nurhak ilçelerinde özellikle ulaşım olmayan yerlerde fay hattı üzerinde dron ile santimetre hassasiyetinde ölçümler yapıyor.

Çardak Fayı için ‘ezber bozan bir fay’ nitelemesi yapan Prof. Dr. Yaltırak, “Çardak Fayı’nın üzerinde daha önceden uydu görüntüleri ile yaptığımız bir çalışma vardı. Bu çalışmada gördüğümüz anomalileri teyit etmek için arazi çalışması yapıyoruz. Arazi çalışmasında çok hassas uydu verilerini denetleyen dron ölçüleri alıyoruz. Yüzeyde büyük bir tahribat var. Burada kırık hemen yolun altında. Bugünkü tespitlerimizde 8 metrelik bir hamle var. Buradaki olay daha önce olmuş.”

Çardak fayı üzerindeki depremin dünya deprem literatüründe önemli bir yer tutacağını dile getiren Prof. Dr. Yaltırak, “Bu fayın üzerindeki yanal yer değiştirme tespit ettiğimiz kadarıyla 12 metrenin üzerinde. En büyük atımı 12.5 metre bulduk. 8-10 metre arasında yanal atımlar tespit ettik.”

Çardak Fayı’nın 10-12 bin yıldır deprem üretmediğini söyleyen Yaltırak, “Bu fay çok uzun süre beklemiş. 10-12 bin yıldır bu fayda herhangi bir deprem aktivitesi olmamış. Buradaki hareket hızına bağlı olarak bundan sonra da büyük bir ihtimalle binlerce yıl deprem olmayacak” sözleri ile açıklamasını tamamladı.