İç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, ezber bozan açıklamalarıyla çok konuşuluyor. Ünlü profesör YouTube’da kendi kanalında faydalı bilgiler veriyor. Karatay, bu kez evde ve okullarda kullanılan deterjanlar hakkında konuştu. Deterjanlarda birçok kimyasal bulunduğunun altını çizen Karatay, bu kimyasalların burnu tıkadığını söyledi. Ünlü kalp ve iç hastalıkları profesörü tıkanan burnun nasıl açılacağı konusunda da tavsiyeler verdi.

Prof. Dr. Canan Karatay, kendi Youtube kanalı için çektiği videoda açıklamalarda bulundu. Sağlıklı yaşam hakkında tavsiyelerde bulunan Karatay, deterjan ve suni kimyasalların burnu tıkadığının altını çizdi. Okullarda da sık sık deterjan kullanıldığını belirten ünlü profesör, anne babaları da uyardı. İşte Kratay'dan önemli bilgiler...

Prof. Dr. Canan Karatay, "Yaşam bir bütündür. Gribi önlemek için vitaminlere çok güvenmeyin. Beslenme, temiz hava ve su, hareket, mutluluk hepsi bir bütündür. Evdeki zehir olan deterjanlar, suni kimyasallar, oda kokuları, yumuşatıcılar vücudunuzun direncini kırar". diyerek burun neden tıkanır sorusuna da cevap verdi; Bütün çocukların ve gençlerin burunları tıkalı. Burun neden tıkanır? Evdeki zehirler burnu tıkar. Bu deterjanlardaki maddeler vücuda girmesin diye burun kendini tıkar. Vücudumuz bizden akıllıdır. Vücuda zehir girmesin diye burun bunu yapıyor.

Karatay "Okullarda çok fazla gereksiz yere deterjanlar kullanılmaya başladı. Hijyen en tehlikeli hastalıktır. Hijyen ancak firmalara hizmet etmekten başka bir şey değildir. Bütün çocuklar öksürüyor tıksırıyor. Bunun nedeni okullarda kullanılan deterjanlar. Okulları sirkeyle temizlemek yeter. Yetkililere sesleniyorum. Çocuklarda salgın diye bir şey yok. O virüs körpe vücuda girmesin diye burun kendini tıkıyor."dedi.

Tıkanıklık durumunda burnumuzu İngiliz karbonatı suyu ile yıkayabiliriz diyeen Karatay sözlerine şöyle devam etti; "İngiliz karbonatı ile diğer karbonatı karıştırmayalım. İngiliz karbonatı içilebilir. İçinde glüten yoktur. Temizliği de onunla yapabiliriz. Çocuklarımızın özellikle gece yatarken burunları tıkanıyorsa o karbonatlı suyla burunlarını temizleyebiliriz."

Karatay, " Burun tıkalı olduğu zaman bilin ki hastalıkların temeli atılıyor. Çünkü vücuda oksijen girmiyor. Ağzımızı açınca da o zehirli maddeler içeri giriyor ve hasta oluyoruz." diyerek sözlerini noktaladı.