Derleyen: Ömer Faruk Ekinci / Posta.com.tr | ABD'nin Missouri eyaletinde ailesi ile birlikte yaşayan Kevin Johnson, 2005 yılında sıcak bir yaz günü evinde hasta kardeşi ile ilgileniyordu. Kardeşinin doğuştan kalp hastalığı vardı ve durumu her geçen gün daha kötüye gidiyordu.

Gece ilerleyen saatlerde kardeşinin yere yığılarak nöbet geçirmesi ile Johnson'ın ailesi polislerden yardım istedi. Hakkındaki denetimli serbestlik ihlali iddiaları bulunan Johnson'ın 12 yaşındaki kardeşi aynı gece hastanede hayatını kaybetti.

POLİSE KURŞUN YAĞDIRDI

Aynı gecenin devamında Johnson, tekrar bir ihbar üzerine mahalleye gelen polis aracını görünce, polis memuru olan evli ve 3 çocuk babası Bill McEntee'nin üzerine yürümeye başladı. Johnson, kardeşinin katili olarak gördüğü memuruna herkesin gözü önünde kurşun yağdırmaya başladı. Polis memuru McEntee olay yerinde hayatını kaybetti.

Kevin Johnson, geride 2 yaşındaki kızı Khorry Ramey ve eşini bırakarak henüz 19 yaşındayken hapishanenin yolunu tuttu. Davalar ve duruşmaların ardından Johnson, idam cezasına çarptırıldı.

ÖNCE BABASIZ SONRA ANNESİZ KALDI

Johnson'ın tek çocuğu olan Khorry Ramey'in tüm travması bundan ibaret değildi. Babasını 2005 yılında hapishaneye gönderdikten sonra Ramey, 2007 yılında 4 yaşındayken de annesini kaybetti. Annesinin gözleri önünde eski erkek arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürülmesini izleyen Ramey, zorlu bir çocukluğu hayatta ve tek parça olarak atlattığı için mutlu olduğunu söyledi.

Johnson'ın avukatları yıllar boyunca devam eden mahkemelerde sürekli idam cezasına karşı çıkarak bunun iptali için uğraştı ancak her seferinde bu uğraşlar reddedildi. 2009 yılının Mayıs ayında Yüksek Mahkeme, Johnson'ın idam cezasını onayladı. Bugünden sonra idam edileceği tarihi bekleyen Johnson'ın hayatı hapishanede tamamen değişmek üzereydi.

İDAMDAN ÖNCE VAFTİZ EDİLDİ

Hapishanede geçirdiği yıllarda Rahip Darryl Gray ile tanışan Johnson, onun kendisinin hayatını değiştirdiğini ifade etti. Burada Gray'in yönlendirmeleriyle manevi yönleri üzerine yoğunlaştığını söyleyen Johnson, 29 Kasım olarak ayarlanan idamından günler önce vaftiz edildi.

Babasının hapise girdiği dönem 2 yaşında olan şimdilerde ise 19 yaşındaki Ramey, kendi çocuğunu kucağına almış bir anne olmuştu. Johnson'a torununu ziyarete getiriyordu. Ancak Ramey, babasının idamına kısa süre kala bir zorlukla daha karşı karşıya kaldı.

YAŞI TUTMADIĞI İÇİN İZİN ÇIKMADI

Ramey, 37 yaşındaki babasının ölüm anlarına tanıklık etmek istiyor ancak Missouri eyaletinin kanunlarına göre idama tanıklık edebilmek için 21 yaş sınırı bulunuyor.

Babasının kendi hayatındaki en önemli insan olduğunu söyleyen Ramey şöyle konuştu:

27 Kasım Pazar günü düzenlenecek duruşmada, Ramey'in babasının idamına katılıp katılamayacağı belli olacak. Bundan 2 gün sonra 29 Kasım'da ise Kevin Johnson, son nefesini vermek üzere idam odasına götürülecek.