• BIST 108.434
 • Altın 151,491
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3309

  'Polat'ı defalarca uyardım'

  14.04.2011 18:44
  17 Mayıs'ta ibra edilmeyen Galatasaray yönetiminde olmasına rağmen seçimlere katılması beklelenen Helvacı, yaşanan son gelişmelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.İşte Mehmet Helvacı'nın açıklamaları.
  Polatı defalarca uyardım
  'Polat'ı defalarca uyardım' 'Polat'ı defalarca uyardım' 'Polat'ı defalarca uyardım'

   

  17 Mayıs'ta ibra edilmeyen Galatasaray yönetiminde olmasına rağmen seçimlere katılması beklelenen Helvacı, yaşanan son gelişmelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.İşte Mehmet Helvacı'nın açıklamaları.

  "TÜZÜĞE UYGUN OLURSA BAŞKA ADAYLIĞIMI AÇIKLARIM"
  Galatasaray tüzüğüne göre aday olabilmek için 100 kişinin önermesi gerekiyor. Başkan adayı olacakların öncelikle kendi tüzüklerine uymaları gerekiyor. Bu güne kadar gazete ilan çıkmamıştı. Dahayeni çıktı ilan. Bu saatten sonra gerekenleri yapılacaklardır.

  "BAŞARILI OLDUĞUMU DÜŞÜRÜYORUM"
  Ben niye Galatasaray'da varım? Rahmetli Özhan Canaydın istedi ve beni yönetim kurulu üyesi yaptı. 7 senedir yöneticiyim. 3 senedir 2. başkanım. Elimden geleni yaptım ve başarılı olduğumu düşünüyorum. 2 başkanlık dönemim de futbolla ilgili bir başarısızlık yaşandı. Bunun sebebi çok basit. Her hangi bir işte başarılı olmanın sırrı bir planınızın olmasıdır ve bunu uygulamaya çalışmanızdır. Galatasaray'da bu plan yoktu. Ben bunun yapılabilir bir şey olduğunu görüyorum. Bu yüzden birinin bunu çıkıp düzeltmesi lazım.

  "YENİ ADAYLAR DA PLANSIZ"

  Başkan adaylarının açıklamalarını takip edilince eskiden yapılan hataların yani plansız ilerlemenin yeniden yaşanacağını tahmin etmek zor değil. Benim önceliğim sportif yönden başarıdır. Galatasarayşirket değildir. Galatasaray bir spor kulübüdür. Galatasaray spora yabancılaşmıştır.

  "GELİRİN SPORDAN OLMASI LAZIM"

  Galatasaray'ın gelirinin spordan olması lazım. Biz üzerinde futbol oynadığımız araziden rant sağlamaya çalışıyorum. Önce mali başarı gelecek sonra sportif başarı anlayışı yanlıştır.

  "GALATASARAY KÖTÜ YÖNETİLDİ"

  Galatasaray kötü yöneltildi. Hiç bir yöneticiye bir şey söylemiyorum. Bu günkü bütçelerin harcanması hiç bir yöneticinin inisiyatifine bırakılmayacak kadar büyüktür. Galatasaray'da gerekmediği halde bir şirketleşme yapıldı ve bütçenin yüzde 80'ini kontrol dışına çıktı. Bütün harcamalarımızı spor kulübünün denetimi alacaksınız. Mali kurulda harcamalar için bütçe alacaksınız ve öyle ilerleyeceksiniz.

  "FUTBOLDA BAŞARI OLMADAN DİĞERLERİ GÖRÜLMEZ"

  Başkana her zaman şunu söyledim. Biz burada çok önemli işler yapıyoruz. Ama bütün bu idari işlerfutbol başarısı olmadığı takdirde kimsenin umurunda olmayacaktır. Siz de futbolda iddialı bir başkansız. Gidin Florya'ya sahip çıkın ve bu futbol yönünden başarı sağlansın. Bu uyarıları yaptım ve dikkate aldım. Son dönemde artık gerildik ve uyarılarım yüksek sesle oldu ve dışarıdan duyuldu.

  İmza kampanyasında Galatasaraylıkla ilgili bir sorun vardı. Ya yönetim olarak istifa edecektik ya da imza toplayacaktık.

  Hepimiz Adnan Polat'ız demeyi bile düşündük.

  Rahmetli Özhan Canaydın beni yönetim kuruluna almak istedi.

  "BEN MUHALEFET YAPMADIM"

  Ben muhalefet yapmadım. Galatasaray'ın doğrularını söyledim. Bu doğrulara muhalefet edenler vardı. Rijkaard gönderilirken ben durumun buralara geleceğini söyledim. Ben önceden olacak her şeyi söyledim. Ben Adnan Sezgi'nin gönderilmesini istedim. Elinde sonunda Adnan Sezgin'i göndermek zorunda kalacağını söyledim, bu günden gerekeni yapalım dedim. Olaylar bundan sonra başladı ve basına yansıdı. Ben hiç bir şeyi basına yansıtmadım.

  Benim başıma böyle şeyler gelemez. Çünkü ben bunu görür ve gerekeni yaparım.

  Bu tüzük benim eserim değildir. Genel kuruldaki 17 kişilik bir ekibin elinden çıkmıştır. Benim kabul etmediğim şeyler de var o tüzüğün içerisinde ama genel kurul onaylamıştır. Benim fikrim eski tüzüğün muhafaza edilmesiydi. Ama bunu görevim nedeniyle çok fazla dile getirmedim.

  Benim ve Galatasaray yönetim kurulunun tekrar aday olmasının bir sakıncası yok. Tüzüğe aykırı bir durum söz konusu değil.

  Yönetim kurulu bir seçim çağrısı yaptı. Bunu bu şekilde yapması tüzüğe uygun değildi. Bu ileride seçimin iptal olmasına neden olabilir. Uygulama yanlıştır ve kanuna aykırı bir durum oluşmuştur. sorun tüzükte değil uygulama biçimidir.

  "ÜNAL AYSAL KULÜPTEN PARA KAZANIYOR"

  Ünal Aysal'dan yaptığı beyanla ilgili bir özür bekliyorum, kendisine de ilettim bunu. Bu işlem neticesinde kulüpten bir gelir elde etmediğini söylüyor. Ama elde ettiği gelir kulübün kayıtlarında var. benim kendi prensiplerimde Galatasaray'la ticari ilişkiye girmeyi engelliyor ama ben bunu kendim için söylüyorum. Ama başkası aksini düşünebilir. Galatasaray başkanı erdemli olmalıdır. Bu kadar kayıtlı bir işte Ünal Aysal, "Ben Galatasaray'dan kazanç sağlamadım" diyor ve benim yalan söylediğimi iddia ediyor. Ama bunlar kayıt altında. O yüzden Aysal'dan özür bekliyorum. Ama dilemezse kulüpteki hesapları ortaya çıkarırım. Kendisinin elinde kendisinden benim ücret aldığıma dair bir belge varsa o belgeyi gösterir ve gerçek ortaya çıkar.

  "GALATASARAY'IN ASLA KİMSENİN PARASINA İHTİYACI YOKTUR"

  Seçildiğiniz gün bir yapıyla karşılaşıyorsunuz. Ve o yapı hemen bir takım ödemelerin yapılması gereken bir yapı. Yeni bir takım yapmak zorundasınız. 15 ila 35 milyon dolar arası değişen bir rakam... ama bir takım tasarruflar var ve onlardan sonra bu rakamlar değişecek. Onun için geldiğiniz gün vermeniz gereken bir paradır. Kulübe katkıdır bu. Verirsiniz zaman içinde de geri alırsınız. Benim param hala içerdedir. Galatasaray kulübünün bu paraya ihtiyacı yok. Ben istediğim zaman geri alabilirim.

  Ben şunu söyledim. Bunun Galatasaray menfaatine yapılmış bir iş olduğu söylendi. Galatasaray'da her ne yapılırsa herkes açık açık söylesin. Bunların gizli kalmaması lazım.

  "DOĞRUYU SÖYLEMEK BANA ZARAR VERDİ"

  Ben hiç politika yapmadım. Ne doğruysa onu söyledim. Zaman zaman bu bana zarar verdi. Ama herkesin bunları bilmesi lazım.

  Galatasaray'da ilk iş spor. Yöneticilerin bu sporu iyi yönetmesi lazım. Bu birincil iş. Tabi ki de ilk adımınfutbolda atılması lazım. Galatasaray'ın manevi tarafı maddi tarafından daha büyüktür. Bu taraftara entegre edilerek çok daha büyük başarılar elde edilebilir. Bir futbol zekasını alıp kulübe getireceksiniz ve sizin adınıza plan yapmasını isteyeceksiniz. Planlama yapılmasından bahsediyorum. Her şeyi bu adama emanet etmek anlamına gelmiyor bu. Plan hazırlandıktan sonra kararı si vereceksiniz.

  İsim verdiğiniz zaman sorunlar yaşanıyor. Transferde isim vermek gerekirse sona doğru vermeyi uygunbuluyorum.

  "POLAT SEÇİME GİRMELİDİR"

  Hiç kimse hiçbir seçime kaybetmek maksadıyla girmez. Hesaplar yapılmıştır. Ama yine de bir seçimdir.

  Bence Adnan Polat seçime girmelidir. Bizim sayın Adnan Polat ile beraber 2008'de seçildiğimizde halledilmesi gereken birleşme diye bir süreci vardı. Benim dışımda hiç kimse buna inanmıyordu. Bir tek ben inandım ve yapmak için uğraştım. Hiç kolay bir iş değil bu. Ben böyle bir mesainin içinde çalışıyordum ve başkana her fırsatta Florya'ya sahip çıkılması gerektiğini anlattım. O da gerekenin yapıldığını söyledi. Ben plansızlığın olduğunu Rijkaard'ın gönderilmesi istendiğinde anladım.

  Taraftarlara söz vermiştik futbolu düzelteceğiz diye. Ben sözümün arkasındayım. Futbolu düzeltmekçok zor değil ve bu başarısızlığı çözüme kavuşturacağım.

  Yönetimin içerisinde başkana doğruları anlatmak için çarpışmak mı başkanın suyuna mı gitmek daha kolay? İnsanların iradesine bırakıyorum bunu.

  "HER ŞEY MANİSA MAÇINDAN SONRA BAŞLADI"

  Manisa maçından sonra biz stattan çıkamadık. 4-2 yenildiğimiz maçta polisler bizi uyardı dışarıda büyükolaylar var biz sizi koruyamayız çıkmayın diye. Biz de içeride oturmak zorunda kaldık. Arkadaşlarımızla bir toplantı yapıp yapmamak üzere konuştuk. Ve toplantı kararı çıktı. Galatasary'ın benimle ilgili ön yargıları var çünkü kötü zamanlarda hep önde durdum. Toplantı kararını telefonda başkana sorduk. O söylememiz gerektiğini söyledi. Ve durumdan başka türlü kurtulamayacağımızı anlatıp onun da olayını aldım ve çıkıp toplantı yapacağımızı söyledik. Ertesi gün toplantıya bazı arkadaşlar gelemedi ve bunun başkanın bazı kişilerin gelmesini istemediği için olduğunu öğrendim. Toplantıdan sonra da arayıp başkana toplantıyı anlattım. Daha sonra da Hagi'yle ilgili şeyleri anlattım toplantıda. Sonra basında "Brütüs" söylemleri çıkmaya başladı. Ben hep doğruları söyledim. Hiç politika yapmadım.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim