• BIST 107.212
 • Altın 151,535
 • Dolar 3,6828
 • Euro 4,3280

  PKK'ya yüklendi!

  02.11.2008 09:28
  Ayıptır! Küçücük çocukların arkasına saklanıyorsunuz
  PKKya yüklendi!
  PKK'ya yüklendi! PKK'ya yüklendi! PKK'ya yüklendi!

  Başbakan Erdoğan Güneydoğu gezisini protesto eden DTP"lilere Van"da sert yüklendi: Eğer barışı istiyorsan, "Silahları bırakın" de... 6-7 yaşındaki çocukları sokağa döküp arkalarına saklanmayın.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün, yoğun güvenlik önlemleri altında Van"daydı. Başbakan"ın Van"a gelmesine dakikalar kala DTP bina önünde toplanan bir grup Erdoğan aleyhine, çetebaşı Öcalan lehine sloganlar attı. Polisin "dağılın" uyarısına göstericiler, kaldırımlardan söktükleri taşları polise atarken arka sokaklarında ateşler yaktı. Başbakan Erdoğan, havaalanından konuşma yapacağı Beşyol Meydanı"na belirlenen güzergah olan Sıkke Caddesi yerine 2 Nisan Caddesi"ni kullanarak geldi. Erdoğan, Vanlılara “birlik ve beraberlik” çağrısı yaptı, DTP"ye yüklendi. Erdoğan özetle şöyle konuştu:

  * BARIŞ GÖTÜRÜYORUZ: Derdi olmayanlar, şehirlerimizin meydanlarında lastik yakmakla meşguldür. Vatandaşların arabalarını yakmakla meşguller. Bir Başbakan"ın bu şehirlere gelmekten daha önemli bir görevi olabilir mi? Onlar buraya uğramadığı zaman Tayyip Erdoğan buradaydı. Van"a 5"inci gelişim. Buralarda Başbakan görmeye alışık değillerdi. Geliyoruz ve geleceğiz. Gittiğimiz yere biz barışı götürürüz.

  * HODRİ MEYDAN: Birileri silahla uğraşırken, benim Van"daki yavrum bilgisayar tuşlarıyla uğraşıyor. Fark bu. İşte barışa mesaj gönderenler lütfen gelsinler de bununla ilgilensinler. Eğer barışı istiyorsan, gel buna kuçak aç, eğer barışa destek vermek istiyorsan gel silahları bırakın de. İşte bizim AKP iktidarı olarak hedefimiz bu. Biz silahlı dolaşanlara karşıyız.

  * ÖVÜNEBİLİRLER:

  Birliğimizi mahafaza ettikçe, beraberliğimiz muhafaza ettikçe, aramıza nifak sokmaya çalışınlara karşı tek yürek oldukça Allah"ın izniyle çok daha anlamlı hizmetleri üretmeye devam edeceğiz. Terör örgütünün en büyük korkusu işte budur. Bunlar ilerlemeye, kalkınmaya, refaha karşı. Türk"üyle, Kürt"üyle, Laz"ıyla, Çerkez"iyle, Boşnak"ıyla, Arnavut"uyla, tüm etnik kökendeki insanımız kardeştir, gönüldaştır, yol arkadaşıdır, koyundaştır. Kürt kökenli vatandaşım, Kürtlüğüyle övünebilir, hakkıdır. Bir şeyi unutmayacağız. Bunların üzerinde bir üst kimliğimiz var. O nedir? Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Tek millet dedik, tek bayrak dedik, tek vatan dedik, tek devlet dedik. Etnik milliyetçiliğe hayır, bölgesel milliyetçiliğe hayır, dinsel miliyetçiliği de hayır.

  * DTP"YE YÜKLENDİ:

  Kürt kökenli vatandaşlarımızın temsilcisi olduğunu söyleyen bir parti var. Ne hizmet götürmüş benim kardeşlerime. Yaptıkları bir şey var mı terörden başka. İşte bugün Van"da çeşitli yerlerde huzursuzluk meydana getirmeye çalıştılar. Kepenk indirtme gayretlerine girdiler. Vanlı kardeşim onlara gerekli cevabı verdi. Böyle meydanlarda lastik yakmakla, Van belediyesinin itfaiyesinin arabasına yakmakla bu ülkenin insanına hizmet olmaz. Başka siyasi görüşe sahip insanların işyerlerinin camlarını kırmakla bu ülkede demokrasiden bahsedemezsiniz. Ve bunların özgürlükçü yaklaşımı diye birşey yoktur. Bu özgürlükçü bir yaklaşım değildir. Demokrasiye inanan, özgürlükçü yaklaşıma inanan önce karşısındaki insanlara saygı duymasını bilecek. Seven sevilir, bunu böyle bilelim. Ama bunların kitabında böyle birşey yok ki. Bedeli ne olursa olsun, asla kalkıp da biz 780 bin kilometrekarede kusura bakmasınlar cirit attırmayız.

  * ÇOCUKLAR ALET OLUYOR:

  Yolu olmayan, suyu olmayan köy bırakmayacağız dedik. Van"ın da tamamına yakını büyük ölçüda tamamlanıyor, bitiyor, bitecek. Beyefendiler rahatsız oldular. Yalan üzerine, iftira üzerine, kan üzerine kurdukları düzen altlarından kayıyor. Son günlerdeki telaşları ise bu yüzden. 6-7 yaşındaki çocukları sokağa döküp arkalarına saklanacak kadar telaş içindeler, panik içindeler. Düşünebilir musunuz, ayıptır yazıktır. Bu çocukları adeta kendi oyunlarına, kendi o sinsi planlarına alet etmek istiyorlar. Türkiye demokratikleşiyor, bunların telaşı artıyor. Türkiye, insan hakları noktasında standlarını yükseltiyor, bunların telaşı yükseliyor. Türkiye ilerliyor, Türkiye kalkınıyor, Türkiye kronik sorunlarını çözüyor, bunların telaşı paniğe hat safhaya ulaşıyor.

  İnce çelik yelek giydi 3 makam aracı kullandı

  BaŞbakan Erdoğan"ın Diyarbakır ve Tunceli gezilerinde iki ayrı makam aracı kullanırken, Van"da 3 ayrı makam aracı kullanıldı. Van"a da birbirinin aynı olan ve 0002 plakası taşıyan iki Mercedes marka otomobilin yanısıra Van Valisi Özdemir Çakacak"a ait Volvo marka zırhlı makam aracına da 0002 plakası takılıp, Erdoğan gezisi boyuncu kullanıldı. Erdoğan, uçağının ineceği Ferit Melen Havalimanı"na İpek Yolu"ndan giden yol trafiğe kapatılıp, içeriye alınan gazeteciler X-Ray cihazından geçilirken, çantaları da dedektör köpeklere kontrol ettirildi. Başbakanlık korumalarınca Başbakan Erdoğan ve bakanlara havaanında gömleğin içine giyilen ve beyaz renkli ince çelik yelekler verildi. Çevre illerden takviye polislerin geldiği Van"da Erdoğan"ın geçiş güzergahlarında keskin nişancılar görevlendirildi. Erdoğan"ın konuşma yapacağı Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Beşyol Meydanı"nda çıkan tüm ara sokaklar barikatlarla kapatıldı. Caddeye çıkan herkes tek tek aramadan geçirildi. Gün boyu kent üzerinde helikopterler uçuş yaptı.

  ÇIĞRINDAN ÇIKTILAR!

  BaŞbakan"IN havaalanına indiği saatlerde kent merkezinde olaylar çıktı. Erdoğan"ın konuşma yapacağı Cumuhriyet Caddesi"nin arka sokaklarında toplanan iki ayrı grup, Erdoğan aleyhine sloganlar attı, "Dişe diş kana kan, seninleyiz Öcalan" sloganlarnı attı. Polisin "dağılın" uyarısına göstericiler taşla karşılık verdi. Polis, havaya uyarı ateşi açarak, biber gazı kullandı. Göstericiler, 5 otomobil ile alevleri söndürmeye gelen bir itfaiye aracının sürücüsünü indirip, itfaiye aracını da yaktı.

  EMNİYET MÜDÜRÜNE TAŞ İSABET ETTİ

  Göstericiler, Sıhke ve Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki çok sayıda işyerinin camlarını taş atarak kırdı. Kaldırım taşları ve trafik levhalarını söken göstericiler ara sokaklarda gün boyu polisle çatıştı. Bu arada göstericileri sakinleştirmek isteyen Van Emniyet Müdürü M. Saih Kesmez ve yanındaki polislere taşlı saldırıda bulundu. Taşlardan biri Emniyet Müdürü Kesmes"in bacağına isabet etti. Olaylarda 20 kişi gözaltına alındı.
  VATAN

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim