Sıcak havalar artışa neden oluyor! Uzmanı hayati tehlikeye karşı uyardı Sıcak havalar artışa neden oluyor! Uzmanı hayati tehlikeye karşı uyardı

Bazı peynirler daha hızlı küflenir. Ancak çöpe atmadan bunları bilirseniz iki kat fazla dayanabilir. Küflerin derine işlemiş olma ihitmali var. İşte detaylar...

Saklama şartlarına bağlı olarak peynir hızla küflenebilir. Peynirin çeşidi de önemlidir. Sert ve yumuşak peynirler arasında küflenme farkı vardır.

Ekmek meyve de küflenebilir. Bunlar, peynir küflenmesinden daha tehlikelidir. Yumuşak yiyeceklerin gözenek yapısı peynir çeşidinde daha fazladır. Bu nedenle derinlere işlenen küf fark edilmeyebilir.

Evdeki peynirlerin küflenmesi halinde uzmanlar hemen çöpe atmayın diyor. İki tarafından da 2 cm kalınlığında kesmenizi ve küfü peynirden ayırarak gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz söylüyor.

Yumuşak peynir için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu peynirin gözenekleri daha çoktur ve küfün derinlere işleme ihtimali daha fazladır. Bu yüzden küflenmiş yumuşak peyniri tüketmemek daha mantıklı olacaktır.

Rendelediğiniz, dilimlediğiniz peynir sert peynir olsa da, küflenme belirtisi gördüğünüzde atılması gerekebilir. Yüzey alanı, küflü bölgenin daha hızlı dağılmasına neden olabilir.

Ancak yine de peyniri doğru bir şekilde sakladığınızdan emin olmalısınız. Streç film, pişirme kağıdıyla ömrünü uzatabilirsiniz. Son kullanma tarihi de bir başka önemli detaydır.

Sert peynirler açılmadan 6 ay kadar saklanabilir. Paket açıldıktan sonra 3 haftalık ömrü vardır. Yumuşak peynir ise 2 hafta dayanıklıdır.