Sultan Ahmed Al Jaber, 2023 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleştirilecek olan COP28 BM iklim zirvesinin yeni Başkanı olarak göreve getirildi.

Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi'nin (ADNOC) CEO'su olan Al Jaber, ilk kez bir BM iklim zirvesine bir petrol şirketinin CEO'su olarak ev sahipliği yapacak.

BM İklim Zirvesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) yaklaştıkça Al Jaber'in rolü ve hedefleri üzerinde yoğun tartışmalar bekleniyor ve birçok gözlemci ve uzman Al Jaber'in görevi süresince ADNOC CEO'luğundan istifa etmesi beklentisi içerisinde.

SÜREÇ BALTALANIR

Uluslararası İklim Eylem Ağı (Climate Action Network) İcra Direktörü Tasneem Essop, "COP28'e ev sahipliği yapan BAE'nin Ekselansları Sultan Ahmed Al Jaber'i COP28 Başkanı olarak atadığını duyurmasıyla birlikte, Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi'nin CEO'luğu görevinden istifa edeceği konusunda tüm dünyaya güvence verilmesi zorunludur. İklim krizini ele almakla görevli bir sürece böylesi bir çıkar çatışmasıyla başkanlık edemez, krizden bizzat sorumlu olan bir sektörün başındadır.

CEO'luk görevinden istifa etmezse, bu durum BM iklim görüşmelerinin bir petrol şirketi ve ona bağlı fosil yakıt lobicileri tarafından tamamen ele geçirilmesiyle eşdeğer olacaktır. Glasgow'daki COP26'ya 500 fosil yakıt lobicisi katılmıştı, Mısır'daki COP'ta bu sayı %25 artmıştı, COP28 ise iklim müzakerelerini iklim eylemi konusunda kaydedilen ilerlemeyi baltalamak için kullanacaklarına şüphe olmayan çıkar çevreleri için açık sezon gibi görünüyor. Sivil toplum olarak Al Jaber'den doğru olanı yapmasını ve ya kenara çekilmesini ya da istifa etmesini talep ediyoruz."

İKİLEM VAR

Tufts Üniversitesi Fletcher Hukuk ve Diplomasi Fakültesi Dekanı Rachel Kyte, "Yeni COP başkanının önünde bir ikilem var. BAE, IPCC ve IEA yolları doğrultusunda enerji dönüşümü ile küresel üretimin azalması gerektiğinden, en verimli ve en düşük maliyetli fosil yakıt kaynağı olmak için yarışıyor. Fosil yakıtların daha fazla geliştirilmesi söz konusu olamaz. COP Başkanı olarak ülkeleri daha agresif eylemler etrafında birleştirmek ve aynı zamanda diğer üreticilere üretimi durdurmalarını önermek zor olacak çünkü BAE sizi koruyor. Karışık mesajlar için gezegende yerimiz yok."