Petrol fiyatları Çin'den gelen zayıf ekonomik verilerin taleple ilgili endişeleri artırmasıyla birlikte geriledi. Petroldeki günlük değer kaybı yüzde 5'e yaklaştı.

Türkiye Rusya’ya gaz ödemesi için erteleme talep etti iddiası Türkiye Rusya’ya gaz ödemesi için erteleme talep etti iddiası
Petrol fiyatları, Çin'de açıklanan zayıf ekonomik verilerin dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan ülkede talebe yönelik endişe oluşturması ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Saudi Aramco'nun üretimi artırmaya hazır olduğunu bildirmesiyle üst üste ikinci günde de düştü.

BRENT PETROL 93 DOLAR SEVİYESİNE DÜŞTÜ

Geçtiğimiz haftanın son işlem günü 100,38 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, haftayı 98,15 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün öğlen saatleri itibarıyla kapanışa göre yüzde 4,5 azalarak 93,6 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 87,7 dolardan işlem gördü.

ÇİN EKONOMİSİ YAVAŞLADI

Çin'de ekonomik toparlanma, Kovid-19 salgınlarının tüketici ve şirket harcamalarını etkilemesiyle Temmuz ayında beklenmedik bir şekilde zayıfladı. Sanayi üretimi bir yıl öncesine göre yüzde 3,8 arttı, Haziran'daki yüzde 3,9'dan ve ekonomistlerin yüzde 4,3'lük artış tahmininden daha düşük gerçekleşti. Tesislerin bakım nedeniyle kapanmasıyla petrol rafinerisi de düştü.