Uzmanlardan deprem ile ilgili kritik açıklama! 'Bu kadar büyük olması beklenmiyordu' Uzmanlardan deprem ile ilgili kritik açıklama! 'Bu kadar büyük olması beklenmiyordu'
ABD’nin Ukrayna’ya verdiği HIMARS füze sistemleri yüksek isabet oranları ile savaş meydanında rüzgarın tersine dönmesinde ve Rusların saldıran taraftan savunan tarafa geçmesinde önemli rol oynamıştı. Ancak Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy, Patriot hava savunma sistemlerine de ihtiyaç duyduklarını dile getirmişti. ABD medyasının üst düzey yetkililere dayandırdığı haberlerde, Washington’ın Kiev’den gelen bu talep üzerine vereceği kararı şekillendirdiği ve onayın bugün açıklanabileceği aktarıldı.

EN GELİŞMİŞ SİLAH

Haberlere göre; Ukrayna’ya ABD Savunma Bakanlığı envanterindeki ‘Patriot’ların verilebileceği ya da başka bir ülkeden taşınabileceği ifade edildi. ‘Patriot’ların, Batı’nın Ukrayna’ya sağladığı en gelişmiş karadan fırlatılan füze sistemi olacağı vurgulandı.

KREMLİN: MEŞRU HEDEFIMIZ OLUR

ABD medyasında Ukrayna’ya Patroit hava savunma sistemi gönderilmesi kararında sona gelindiği yönünde çıkan haberlere Rusya’dan tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemleri göndermesi durumunda bunların Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin meşru hedefleri olacağını söyledi. Peskov, medyadaki haberlerden ziyade resmi açıklamaları beklediklerini belirtti.

RUS ASKERDEN İTİRAF: ÖLDÜRMEKTEN ZEVK ALANLAR VARDI

Mart ayında Rus ordusu çekildikten sonra Ukrayna’nın Buça kentinde ortaya çıkan görüntüler tüm dünyanın kanını dondurmuştu. Sokakları infaz edilmiş sivillerle dolan Buça’daki katliamların sorumlusu 64. Motorlu Piyade Tugayı’ndan ayrılan bir Rus asker CNN International’a şahit olduğu vahşeti anlattı. Nikita Chibrin adlı asker Rus güçleri içinde ‘insan öldürmekten zevk alan manyakların’ olduğunu söyledi. Rus askerlerin bilgisayar, mücevher ve otomobil gibi eşyaları yağmaladıklarını ve Belarus’ta sattıklarını söyleyen Chibrin, tecavüze de şahit olduğunu dile getirdi.

Chibrin, “Bir anne ve kızına tecavüz ettiler. Tecavüzcülerin, komutanlar tarafından kovalandığını ve kaçtığını gördüm. Ancak tecavüzcüler cezalandırılmadı, sadece birlikten kovuldular” ifadelerini kullandı.