Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Karbonhidratı kesmek, her sabah beş dakika meditasyon yapmak ve cardio egzersizini düzenli hale getirmek için çok mu çalıştınız. Peki sizce yeni alışkanlıklar geliştirmek veya zararlı olanlardan kurtulmak neden bu kadar zor? Alışkanlık oluşturmanın arkasındaki bilime bakalım. Beyin yeni alışkanlıklar geliştirmeye başladığında, beynimizin bir bölgesi kısa bir aktivite patlaması yaşar. Ve bu alışkanlık güçlendikçe, bu patlamalar daha da yoğunlaşır. Bir davranışın otomatik pilota geçmesinin 21 gün sürdüğünü düşünmek yaygın olsa da bu sayının 66'ya yakın veya iki aydan biraz daha fazla olduğu ortaya çıktı. Ancak son araştırmalar, olumlu alışkanlıkları yanlış yoldan oluşturmaya çalışıyor olabileceğimizi ortaya koyuyor. Para durumumuzla ilgili yenilerini nasıl inşa edebileceğimize bir bakalım:

Para hikayenizin derinine inin

Hepimizin kendine özgü para hikayeleri var. Özetle, erken deneyimlerimiz, inançlarımız ve algılarımızla şekillenen bir anlatı. Bu, parayla ilgili kararlarımızın çoğunun mantıktan değil duygudan kaynaklandığı gerçeğiyle birleştiğinde, geçmişte pek de iyi olmayan seçimlere veya alışkanlıklara yol açmış olabilir. Bu nedenle, ilk adım, tam olarak neden aynı para tuzağına düşebileceğiniz konusunu irdeleyerek biraz zaman harcamak olacak. Alışkanlıklarınızın arkasındaki nedeni anlamanıza yardımcı olacak ve bu da onları değiştirmenize yardımcı olacak. Dürtüsel satın almalarınızı frenleyin

Diyelim ki, makul bir şekilde karşılayamayacağınız büyük bir masrafı, bunun işteki becerilerinizi geliştirmek için olduğunu veya daha üretken/odaklı/en üstte olmanıza yardımcı olacağını söyleyerek haklı çıkarma eğiliminiz olduğunu varsayalım. İşte size dürtü satın alımlarına yardımcı olacak hızlı bir alıştırma. 

1. Halihazırda sahip olduğunuz şeylerin hızlı bir envanterini yapın. Sepetinizde olanlar için ”Satın Al" düğmesine basmak yerine, iki dakikanızı ayırın ve sahip olduklarınızın hızlı bir envanterini yapın.


2. İstek mi ihtiyaç mı diye düşünün. Harcama dürtüsü devreye girdiğinde, çevrimiçi alışverişe dalmak yerine, o öğeyi listenize ekleyin. Öğeyi, tarihi ve maliyeti not edin. Ardından, 30 gün içinde o listeyi tekrar ziyaret edin ve söz konusu öğeyi hala isteyip istemediğinize bakın. 

3. Para deneyimlerinizi yazın. Bu tür davranışların nereden kaynaklandığını merak ediyorsanız, işe yazarak başlayın. Bu öz farkındalık oluşturmanıza yardımcı olacak. Bunu her gün yapmak isteyeceksiniz. (İlk başta zor, ama ne kadar çok yaparsanız o kadar kolaylaşır!) 

4. İstekler için ayrı birikim hesabınız olsun. Gerçekçi olalım kaçınılmaz olarak “gerçek olamayacak kadar iyi” bir fırsatla karşılaştığımız ve savurganlık yapmak istediğimiz zamanlar da olacak. Sadece bu harcama anları için ayrı bir birikim hesabı oluşturun. Bu acil durum fonunuzu da korumaya yardımcı olacak. 

 5. Ailenizle para durumunuz hakkında konuşun. Diğer her şey hakkında sohbet etmek daha kolay gibi gelebilir. Ancak para durumları hakkında da konuşmaya, görüşlerini almaya açık olun.

Para alışkanlığı nasıl oluşturulur


Her şey sizinle başlar

Konu para alışkanlıklarına geldiğinde, bu size bağlı. Ve bu güçlü bir şey. Biraz zaman ve çaba, anlamlı bir niyetle birleştiğinde sihrini gerçekleştirebilir.