Türkiye ve Almanya’daki vatandaşları 394 bin Euro dolandıran çete çökertildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, çete üyelerinin yakalanması için 21 Eylül günü operasyon başlatıldı. Adliyeye çıkarılan 28 kişiden 1’i tutuklanırken, 23’ü adli kontrolle olmak üzere 27 kişi serbest kaldı.

Çalışanın gözü enflasyonda Çalışanın gözü enflasyonda
TÜRKİYE’de ve Almanya’da yaşayan vatandaşları arayarak kendilerine para çıktığını söyleyen dolandırıcılık çetesinin üyeleri, vatandaşlara hesap numarası gönderip para talep ediyordu. Bu paraları hesaplara gönderttikten sonra da bu kez kendilerini polis olarak tanıtarak para istiyorlardı. İstedikleri paraları da değişik ödeme sistemleri üzerinden Türkiye’deki bankacılık sistemine sokarak aklıyorlardı. Almanya’da yaşayan Türkler, dolandırıldıklarını anlayınca Alman polisine başvurdu.

Türkiye’de dolandırılanlar da ilgili savcılıklara başvurarak şikâyetçi oldu. Yapılan başvurular üzerine Türk ve Alman polisi çeteyi deşifre etmek için koordineli çalışma başlattı. Yürütülen çalışmada, çete üyesi 28 kişinin kimliği deşifre edildi.

28 KİŞİ YAKALANDI