Pandeminin sönümlenmesi ve normalleşme harcamalara da yansıdı. Sosyalleşmenin etkisiyle hazır giyim harcaması yüzde 173 arttı.

Gözden kaçırmayın

Irak'ta kum fırtınası: 4 bin kişi hastaneye kaldırıldı Irak'ta kum fırtınası: 4 bin kişi hastaneye kaldırıldı
Ödeme kuruluşu PayTR Ramazan Bayramı haftasına yönelik harcama verilerini açıkladı. 23 Nisan - 4 Mayıs 2022 tarihleri arasını kapsayan verilere göre, bir önceki yıla kıyasla online alışverişlerde işlem hacminde yüzde 52 artış görüldü.

KADIN HAZIR GİYİM

En çok satış gerçekleşen ilk beş sektör ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 173 artışla “kadın hazır giyim”, yüzde 63'lük artışla “gıda”, yüzde 43'lük artışla “aksesuar ve konfeksiyon”, yüzde 37'lik artışla “ev eşyaları” ve yüzde 28'lik artışla “kozmetik” oldu. 2021 yılında en çok artış gösteren ilk dört sektör değişmezken, geçen yıl ilk beş sektör arasında yer alan “evcil hayvan ürünleri” kategorisi bu yıl listeye giremedi. Geçtiğimiz yılın ilk beşinde olmayan “kadın hazır giyim” kategorisi ise bu yıl en yüksek artışı yakalayarak listede başı çekti.

SEPET TUTARLARI YÜKSELDİ

Geçtiğimiz yıla oranla ortalama sepet tutarındaki artış ise yüzde 46 olarak gerçekleşti. Bayram döneminde beklendiği üzere gıda alışverişinde artış yaşandı. Hızlı tüketim ve market alışverişlerinde online alışverişin tercih edilmesi sepet tutarlarına yansıdı. En çok satış gerçekleşen ilk beş sektör arasında, sepet tutarında en çok artış yaşanan sektör yüzde 91 oranıyla gıda oldu.

İLLERDE İSTİKRAR YAŞANDI

Geçtiğimiz yılla kıyaslandığında en çok harcama yapılan ilk dört il İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa olmak üzere değişmezken, bu yıl Antalya geçen yıl beşinci sırasında yer alan Kocaeli'yi geride bıraktı.