• BIST 110.531
 • Altın 155,229
 • Dolar 3,8327
 • Euro 4,5208

  Paksüt'e Yüce Divan yolu

  05.05.2009 07:18
  Ferda Paksüt'ün AK Parti hakkındaki kapatma davası sürecinde bazı Ergenekon zanlılarıyla görüştüğü belirtiliyor.
  Paksüte Yüce Divan yolu
  Paksüt'e Yüce Divan yolu Paksüt'e Yüce Divan yolu Paksüt'e Yüce Divan yolu  Osman Paksüt'ün de, eşinin telefonuyla bazı görüşmeler yaptığı ileri sürülüyor.
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Paksüt çiftinin Ergenekon sanıklarıyla yaptığı görüşmeleri Anayasa Mahkemesi'ne gönderince Osman Paksüt hakkında inceleme başlatıldı. Başkan Haşim Kılıç'ın görevlendirdiği bir üye, 199 telefon dinleme kaydını inceliyor. Soruşturma açılmasına karar verilirse, Paksüt Yüce Divan'da yargılanabilir.  Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt hakkında, eşi Ferda Paksüt'ün Ergenekon sanıklarıyla yaptığı görüşmelerle ilgili inceleme başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, mahkeme kararıyla gerçekleşen 199 telefon dinleme kaydını Anayasa Mahkemesi'ne gönderdiği, Başkan Haşim Kılıç'ın da Osman Paksüt'le ilgili bölümlerin incelenmesi için bir üyeyi görevlendirdiği öğrenildi. İnceleme sonucunda bir rapor hazırlanarak mahkeme heyetine sunulacak, soruşturma açılıp açılmamasına üyeler karar verecek. İddialar 'görev suçu' sayılırsa Yüce Divan'da yargılama yapılacak ve suçlu bulunması halinde Paksüt'ün üyeliği sona erdirilecek. Böyle bir durumda Paksüt, Yüce Divan'da yargılanan ilk mahkeme üyesi olacak.

  Alınan bilgilere göre, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılık, 15 Ekim 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Ferda Paksüt'ün telefon görüşmeleriyle ilgili ihbar yazısı gönderdi. 'Gizli' ibareli yazıda, Paksüt'ün AK Parti hakkındaki kapatma davası sürecinde bazı Ergenekon terör örgütü zanlılarıyla görüştüğü kaydedildi. Osman Alifeyyaz Paksüt'ün de, eşinin kullanımındaki telefonla bazı görüşmeler yaptığı tespit edildi. Bazı konuşmalar sırasında, telefonu Ferda Hanım'dan alan Osman Paksüt'ün aynı kişilerle görüşmeye devam ettiği belirlendi. Konuyla ilgili iletişim tespit tutanakları, dinleme kararları ve konuşmaların ses dosyaları Yüksek Mahkeme'ye gönderildi.

  Anayasa Mahkemesi içtüzüğüne göre, Paksüt'le ilgili incelemeyi yapan üye, bir raporlara durumu Başkan Kılıç'a bildirecek. Soruşturma açılması Paksüt'ün bulunmadığı bir toplantıda oylanacak. Karar salt çoğunlukla alınacak. Soruşturma açılmasına karar verildiği takdirde, mahkeme heyetinden üç kişilik bir soruşturma kurulu seçilecek. Kurul dava açılmasını isterse iddianame düzenleyecek, ardından da yargılama başlayacak. Osman Paksüt'ün telefon görüşmeleri, 'göreviyle ilgili suç' sayılırsa yargılama Yüce Divan'da, 'şahsi suç' olarak değerlendirilirse Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda yapılacak. Yüce Divan, Paksüt'ün tarafsızlığını yitirdiği şeklinde bir sonuca varırsa üyeliği sona erdirebilir. Ferda Paksüt'ün Mahkeme'nin bazı üyeleriyle ilgili iddiaları da tazminat davasına konu olabilir. Ferda Paksüt, üç üye hakkında 'rüşvet aldığı ve belediyeden ihale aldığı yönünde' ifadeler kullanıyordu. İsmi geçen üyelerin, tazminat davası açmaya hazırlandığı belirtiliyor.

  Çömez'e Paksüt tavsiyesi: Çok beklemek doğru değil

  Ergenekon soruşturmasıyla ilgili ikinci iddanamenin ek klasörlerinde Ferda Paksüt'ün dinleme kayıtları da var. Eşinden telefonu alan Osman Paksüt, aralarında Turhan Çömez'in de bulunduğu bazı isimlerle görüşmeler yapıyor. Çömez'le Osman Paksüt arasındaki bir görüşme şöyle cereyan ediyor:

  Turhan Çömez: Türkiye çöküyor yav, hiç iyiye gitmiyor... Bugün Osmaniye'de bir toplantı yaptım. Bir tanesi kalktı dedi ki: Vekilim biz bittik, cebimizdeki son kuruşu da mermilere ayırdık. Yastığın altında silahımızla duruyoruz. Mermi biriktiriyoruz.

  Osman Paksüt: Ciddi misin?

  Çömez: Vallahi billahi... Sen hani bir yerle sohbet edeceğim çay içeceğim diyordun ya. Nolur bu tespitimi paylaş.

  Paksüt: Valla onu hemen bir iki gün içinde yaparım. Yani daha sonra düşünüyordum ya o görüşmeleri. Anlaşılan çok beklemek de doğru değil. Hergün çünkü değişik birşeylere gebe.

  Zaman

  Diğer Haberler
 • Yazıcıoğlu hakkında yeni iddia 21 Mayıs 2009 Perşembe 07:18
 • Çankaya Köşkünden açıklama 18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:38
 • Değişiklik yetkisi sınırlı11 Mayıs 2009 Pazartesi 06:13
 • Özkök’ün tedirgin saatleri 10 Mayıs 2009 Pazar 12:11
 • Selçuktan ilginç iddia10 Mayıs 2009 Pazar 08:27
 • Erken uyarı MİTçiden 09 Mayıs 2009 Cumartesi 08:20
 • 27 Nisan’ın arkasında durdu08 Mayıs 2009 Cuma 07:19
 • Tanımadıklarıyla görüşmüş! 07 Mayıs 2009 Perşembe 12:24
 • İlginç plan07 Mayıs 2009 Perşembe 08:11
 • Kızlar ayrı okulda okutulsun07 Mayıs 2009 Perşembe 07:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim