• BIST 107.143
 • Altın 151,674
 • Dolar 3,6829
 • Euro 4,3246

  Özyeğin'e Veli Küçük sorusu

  27.07.2008 21:39
  Ergenekon toz dumanı, Veli Küçük-Hüsnü Özyeğin ilişkisini gölgede bıraktı. İkilinin, 6 yıllık işbirliği, bir dizi soruyu gündemde tutuyor. Cevap arayan sorular:
  Özyeğine Veli Küçük sorusu
  Özyeğin'e Veli Küçük sorusu Özyeğin'e Veli Küçük sorusu Özyeğin'e Veli Küçük sorusu

  Dinçer GÖKÇE'nin haberi

  Ergenekon ile ilgili dehşet verici bilgiler önemli ölçüde ortaya çıkmış durumda. İkibin 500 sayfa olarak yayımlanan savcılık iddianamesi, kaos örgütünün kökünün ne kadar derinlerde olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyuyor.

  Ergenekon iddianamesinin yarattı 'toz- duman' ortamı gerçeği, kimi önemli ayrıntıların gözden kaçmasına yol açabiliyor. Ekoyol ,bu ayrıntılardan biri olan, 'cinayet şebekesinin lideri' olduğu iddia edilen Veli Küçük ile milyarder işadamı Hüsnü Özyeğin arasındaki ilişkiye ışık tutuyor.

  Ergenekon terör örgütü denilince akla ilk gelen isim, kuşkusuz, bir çok faili meçhul cinayetin sorumlusu, JİTEM"in kurucusu, uyuşturucu kaçakçılığı dahil bir çok kirli işin içinde olan Veli Küçük oluyor. Ancak yine akla gelmesi gereken bir durum daha var: O da Veli Küçük"ün işadamı Hüsnü Özyeğin ile ilişkisi....

  Veli Küçük, Hüsnü Özyeğin.. Nereden nereye?

  Biri, askerliği döneminde sayısız kanun dışı olaya adı karışan, Erkenekon soruşturması ile birlikte, Uğur Mumcu, Özdemir Sabancı, Necip Hablemitoğlu, Danıştay katliamı, uyuşturucu ticareti gibi yüzlerce kirli olaya adı karışan Veli Küçük...

  Bilecik"te 2000 yılında general olarak emekli olan Veli Küçük, Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) biriminin kurucusu olarak biliniyor. Küçük"ün adı ilk kez Hanefi Avcı"nın Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı olduğu dönemde Susurluk Komisyonu"na verdiği ifadede ortaya atıldı.

  Diğeri ise, milyarder işadamı Hüsnü Özyeğin... Hüsnü Özyeğin 1982"de Pamukbank Genel Müdürü"ydü; 3 yıl sonra (1985) Çukurova"nın amiral gemisi Yapı Kredi"ye genel müdür oldu.Veli Küçük 2000 yılında emekli oldu..

  Özyeğin, 1987"de kendi bankası, Finansbank'ı kurdu. Kısa sürede büyüyen Hüsnü Özyeğin, dünyanın en zengin isimlerinin yer aldığı Forbes dergisine girmeyi başardı. Her yıl dünyanın en zenginlerinin listesini yayımlayan ünlü 'Forbes' dergisi, 2006 yılında Hüsnü Özyeğin'i 512. sıraya oturtmuştu. Bir yıl sonra 263 sıra birden atlayıp 249. sıraya kurulan Hüsnü Özyeğin 2005 yılında ise 1 milyar doları bulan servetiyle Forbes'ta 620. sıradaydı.

  Şimdi bu noktada şu yakıcı soru sormak gerekir: Hüsnü Özyeğin'in, Ergenekon terör örgütü lideri olduğu iddia edilen Veli Küçük arasında nasıl bir ilişki olabilir?

  Şimdi biraz daha gerilere gidip bu ikilinin ortaklığı dönemine bakalım. Milliyet Gazetesi"nden Eylem Türk"ün 27 Mart 2001 tarihli “Susurluk paşası marketçi oldu!” haberinde aynen şu bilgi yer aldı:

  “Giresun Jandarma Bölge Komutanı olduğu dönemde adı Susurluk skandalına karışan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Fiba Holding bünyesinde faaliyet gösteren Endi Tüketim Malları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye yönetim kurulu üyesi oldu. Küçük'ün yönetim kuruluna girdiği Endi Market Zinciri, 1999'da Gima bünyesinde Stop Mağazacılık adıyla kuruldu.

  Veli Küçük 2006'ya kadar Gima'da

  Yine Yeni Şafak'ın 2001'deki bir haberine göre Giresun Jandarma Bölge Komutanı olduğu dönemde adı Susurluk skandalına karışan emekli Tuğgeneral Küçük, Fiba Holding bünyesinde faaliyet gösteren Endi Tüketim Malları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye önce yönetim kurulu üyesi sonra da ortak olmuş. 23 Mart 2000'de kurulan şirket Gima ile birleştiği için İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında iflas etmiş görünüyor. Endi Tüketim Malları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne önce yönetim kurulu üyesi olan olan Veli Küçük'ün adı ortaklık kayıtlarına geçirildi.

  23 Mart 2000'de kurulan şirketin beş ortağı; Veli Küçük, Hüsnü Mustafa Özyeğin, Mehmet Tunç Çapa, Nezih Çevik ve Ömer Arif Arat. Küçük bu ortaklık sayesinde GİMA'nın yönetim kurulu üyesi de oldu. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre Küçük, GİMA'nın Fransız ortaklıklı Carrefoursa'ya satıldığı 2006'ya kadar yönetimde kaldı.

  Gima satıldıktan sonra da ilişki sürdü

  Evet, Veli Küçük"ün Hüsnü Özyeğin ile iş ilişkisinin 6 yıla yakın bir süre devam ettiği anlaşılıyor. Hatta Veli Küçük, Hüsnü Özyeğin ilişkisinin Gima'nın satılması sonrası da devam ettiği anlaşılıyor. Zira Yeni Şafak'ta Taha Kıvanç mahlas ismiyle yazan Fehmi Koru, 29 Ocak 2008'de, Hüsnü Özyeğin'e ait Finansbank'ın Yunanistan'lı National Bank of Greece'e (NBG) satılaması sürecinde, Hüsnü Özyeğin adına Genelkurmay'dan izni, Veli Küçük'ün aldığını kaleme almıştı. (Özyeğin 2006'da Finansbank hisselerinin yüzde 46"sını 2,8 milyar dolara Yunanistan"dan National Bank of Greece"e (NBG) satmıştı.)

  Veli Küçük, 'Kızılelma'cıları Gima'da buluşturdu

  Askerliği döneminde bir çok faili meçhul cinayete adı karışan Veli Küçük'ün, emekli olduktan sonra, Hüsnü Özyeğin'in Gima'sı ile başlayan süreçte de sade bir 'marketçi' olmadığını ortaya koyan bir diğer olayı ise 2004'te Toktamış Ateş yazdı. Prof. Dr. Toktamış Ateş, 14 Ocak 2004'te Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde yayınladığı mektupta, Kızılelma Koalisyonu"nun nasıl oluştuğunu da ortaya koyuyordu. Emekli bir binbaşıya ait olduğu söylenen mektupta, İstanbul Ülkü Ocakları ile İşçi Partili gençlerin oluşturduğu "Kızılelma Koalisyonu" birlikteliğinin emekli bir generalin tavsiyesi ile kurulduğu iddia edildi. Binbaşı, görüşmelerin "generalin Gima"daki makamında' yapıldığını öne sürdü.

  Zira o görüşmde adı geçen generalin Veli Küçük olduğunu bizzat Hüsnü Özyeğin"in sahibi olduğu FİBA Holding"e bağlı Gima Marketler Grubu yetkilileri, Zaman Gazetesi'den Erkan Acar''a açıklamışlardı. Gima Marketler Grubu yetkilileri, şirketin yönetim kurulunda görev yapan ve makamı olan tek ismin emekli asker Veli Küçük olduğunu açıklamışlardı.

  'Karanlık ilişki'ye son teyid eski MİT'çiden

  Veli Küçük ile Hüsnü Özyeğin ilişkisini son teyid eden isim ise eski MİT Müsteşar Yardımcısı Mehmet Eymür oldu. Ergenekon soruşturması kapsamında 17 Haziran 2008'de tanık olarak ifade veren eski MİT Müsteşar Yardımcısı Eymür, örgütün işadamlarıyla olan parasal ilişkilerini gün yüzüne çıkardı. İddianamede yer alan ifadesinde Eymür, Küçük'ün, emekli olduktan sonra Hüsnü Özyeğin'e ait Gima'nın yönetim kurulunda yer aldığını hatırlattı.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim