• BIST 104.946
 • Altın 163,280
 • Dolar 3,9383
 • Euro 4,6903

  Öztürk'ten uyarı

  16.03.2009 16:25
  Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, pamuk ekimlerinin pamuk ekilişlerinde zararlı olan pembe kurt yönetmeliğine uygun yapılması gerektiğini belirtti.
  Öztürkten uyarı
  Öztürk'ten uyarı Öztürk'ten uyarı Öztürk'ten uyarı

  Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, kaliteli pamuk üretiminin sürdürülebilmesi için Çırçır Fabrikaları ile her nevi pamuk çiğidi satan, ekenlerin ve pamuk yetiştiricilerinin her türlü faaliyetlerini “Pamuk ekilişlerinde zararlı olan Pembe Kurt Yönetmeliği” hükümlerine uygun yapılaması gerektiğini belirtti. Öztürk, “Çünkü bu zararlıya karşı kimyasal ilaçlama yapılamadığından kültürel tedbirlere önem verilmelidir” dedi.
  Aydın ilinin 2008 yılı itibarı ile 411 bin 987 dekar alanda 172 bin 13 tonluk üretimi ile ülke genelinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Sadettin Öztürk, “ Bu yönetmeliği görü kütlü pamuklarının tamamının 31 Mart"a kadar çırçırlanması gerekmektedir. Bu tarihten sonra kütlü pamukların çiftçi, tüccar, çırçır fabrikası ve çırçır evleri sahiplerinin ellerinde bulundurulması, alım satım ve nakilleri yasak olduğu gibi borsa tarafından alım satım ve nakilleri de yasaktır. Bizzat eken ve ektiren pamuk çiftçilerinin hasat sonunda pamuk saplarını keserek toplayıp yakmaları veya sap keserlerle parçalayıp kör koza ve her türlü pamuk sikti aksamının 12-15 cm derinlikte sürerek toprağa gömmeleri mecburidir. Pamuk saplarının tarla yol kenarları ile hendek içlerine atılması veya pamuk tarlalarını sürdürmek veya münaveme yapmak maksadı ile hububat veya başka bir mahsul ekerek sapların tohum sathına bırakılması yasaktır. Evlerde, avlularda ve damlarda bulunan kör kozalı sapların ve yığın atıklarının 31 Mart"a kadar yakılarak imha edilmesi hususunun de çırçır işletme sahipleri ve çiftçilerimiz tarafından dikkate alınması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim